Ճապոնիայի իշխանությունները մասնակցությունը «Սախալին-1»-ին կարևոր են համարել էներգետիկ անվտանգության տեսանկյունից
Ճապոնիայի իշխանությունները Սախալին-1 նախագծին մասնակցությունը կարեւոր են համարում երկրի էներգետիկ անվտանգության համար։ Այս մասին NHK հեռուստաալիքին հայտնել է Ճապոնիայի էկոնոմիկայի, առեւտրի եւ արդյունաբերության նախարարության ներկայացուցիչը։ Պաշտոնյայի խոսքով ՝ ներկայումս Ճապոնիան նավթ չի ներկրում «Սախալին-1»-ից, սակայն նախագծի 30%-ը պատկանում է ճապոնական Sodeco ընկերությանը։ Երկրի իշխանությունները նախագծին մասնակցությունը կարևոր են համարում էներգետիկ անվտանգության տեսանկյունից։
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել «Սախալին-1» նախագծի համար նոր օպերատոր ստեղծելու մասին։ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությանը հանձնարարվել է ստեղծել «Սախալին-1» նախագծի նոր օպերատոր ՝ ՍՊԸ, որը կստանա կոնսորցիումի ողջ ունեցվածքը «Սախալին-1»-ի արտադրության բաշխման պայմանագրով: Նոր օպերատորը կստանա ծրագրի մասնակիցների և Exxon Neftegas օպերատորի իրավունքներն ու պարտականությունները։