Ասիական երկրները սկսել են հրաժարվել ռուսական ածուխից
Հարավային Կորեան, Ճապոնիան և Թայվանը սկսել են աստիճանաբար հրաժարվել Ռուսաստանից ածխից, սակայն դեռևս չեն կարողանում դա ամբողջությամբ անել,- գրում է «Կոմերսանտ»-ը ՝ վկայակոչելով մաքսային վիճակագրությունը։
Ճապոնիան և Թայվանը ամենաարագ կրճատում են մատակարարումները: Առաջինը գնել է 8,4 մլն տոննա ածուխ, ինչը 25 տոկոսով պակաս է, քան մեկ տարի առաջ։ Թայվանը ներմուծումը կրճատել է 33,3 տոկոսով ՝ մինչև 4,4 մլն տոննա։ Հարավային Կորեան ներմուծել է 12,8 մլն (3 տոկոսով անկում):
Ռուսաստանում ածխի արդյունաբերության զարգացման ռազմավարությունը, նույնիսկ պահպանողական սցենարով, ենթադրում էր Արևելյան Ասիայի երկրներ մատակարարումների աճ 2018 թվականի 84 միլիոն տոննայից մինչև 2035 թվականը 123 միլիոն տոննա: Ճապոնիան արդեն հայտարարել է, որ նախատեսում է ամբողջությամբ արգելել ռուսական ածխի ներկրումը։ Հարավային Կորեան ցանկանում է 1,5 անգամ ավելացնել Ավստրալիայից մատակարարումները ՝ Ռուսաստանից կախվածությունը նվազեցնելու համար։ Թայվանի պետական ​​էներգետիկ Taipower ընկերությունը մտադիր չէ ածխի նոր գործարքներ կնքել: