Reuters. Ռուսաստանը 2022 թվականին հեղուկացված բնական գազի մատակարարումները Եվրոպա ավելացրել է 20%-ով
Reuters-ը ` վկայակոչելով Refinitiv վերլուծական ընկերության տվյալները, հայտնում է, որ Ռուսաստանը 2022 թվականին 20%-ով ավելացրել է հեղուկ բնական գազի մատակարարումը Եվրամիություն ՝ նախորդ տարվա համեմատ։ Ընդհանուր առմամբ, Ռուսաստանը եվրոպական երկրներ է ուղարկել 17 մլն տոննա վառելիք,- նշվում է հոդվածում։ Ըստ այդմ, Ռուսաստանը մասամբ փոխհատուցեց գազատարով Եվրոպա մատակարարվող գազի կտրուկ անկումը, եզրակացրել են Refinitiv-ի վերլուծաբանները։ Ինչպես դեկտեմբերին գրել էր Reuters-ը, խողովակաշարերով Եվրոպա ռուսական գազի մատակարարումների ծավալն ընկել է «հետխորհրդային նվազագույնի»։ Դրա վրա ազդել են Եվրամիության կողմից վառելիքի սպառման կրճատումը և պայթյունները, որոնք հանգեցրել են «Հյուսիսային հոսք» գազատարի վնասմանը,- նշում են վերլուծաբանները:
Ռուսական LNG արտահանման ընդհանուր ծավալը, ըստ գործակալության վիճակագրության, 2022 թվականին աճել է 8,6%-ով ՝ հասնելով 33 մլն տոննայի։ Այս ծավալի կեսից ավելին ուղարկվել է Եվրոպա, նշում են վերլուծաբանները։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Կոմերսանտ» թերթը, եվրոպական երկրները 2022 թվականի հունվարից սեպտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում 50%-ով ավելացրել են Ռուսաստանից ՀԲԳ գնումները 50%-ով ՝ մինչև 15 մլրդ խմ։ Դա տեղի է ունեցել «Գազպրոմի» գազատարների մատակարարումների նվազման ֆոնին։ Հոդվածում ասվում էր, որ LNG-ի մատակարարումները դարձել են ռուսական գազի արտահանման դիվերսիֆիկացման արդյունավետ գործիք՝ տարանցիկ երկրներից կախվածության բացակայության պատճառով։ Բացի այդ, այս մոտեցումը արդիական դարձավ «Հյուսիսային հոսքում» տեղի ունեցած դիվերսիայից հետո։ Միաժամանակ, ավելի լավ է առայժմ չկառուցել նոր գազատարներ ՝ պայմանավորված աշխարհաքաղաքական ռիսկերով և էներգետիկ շուկայում երկարաժամկետ կանխատեսումների հետ կապված դժվարություններով,- նշվում է հոդվածում։