ԱՄՆ-ը հասել է պետական պարտքի առավելագույն շեմին․ РИА Новости
Ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենը նամակով դիմել է Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Քևին Մաքքարթիին, որով գանձապետարանը հայտարարել է, որ դադարեցնում է ներդրումները կառավարության արժեթղթերի հիմնադրամում ՝ ազգային պարտքի առավելագեւյն չափին հասնելու պատճառով: Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն։
«Հունվարի 23-ի դրությամբ որոշել եմ, որ կառավարության կողմից գոյացած պարտքի պատճառով չեմ կարող ամբողջությամբ ներդրումներ կատարել Կառավարության արժեթղթերի հիմնադրամի (G Fund) խնայողական հիմնադրամում»,- ասված է նամակում։Այնտեղ նշված է նաև, որ Պետական ​​արժեթղթերի հիմնադրամը պատկանում է դաշնային աշխատողների կենսաթոշակային համակարգին, և ներդրումների կասեցումն անհրաժեշտ է, որպեսզի չգերազանցի պետական ​​պարտքի սահմանված սահմանը։
ԱՄՆ-ի փոխառությունների սահմանաչափերը սպառվել են 2023 թվականի հունվարին, որից հետո երկիրը սկսել է «արտակարգ միջոցառումները» ՝ սոցիալական և կենսաթոշակային հիմնադրամներին մուծումների կասեցումը։ Այս առնչությամբ Ջանեթ Յելենն ասել է, որ իրադարձությունների նման զարգացումը կարող է հանգեցնել ԱՄՆ-ի տնտեսության անկման եւ համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամ հրահրել։