Եվրոպան 2023 թվականին գազի պաշարները վերականգնելու բարդ խնդիր ունի. Reuters
Եվրոպային հաջորդ տարի գազի պաշարների վերակառուցման շատ ավելի մեծ մարտահրավեր է սպասում, քան այս ձմռանը: Սա նշանակում է, որ էլեկտրաէներգիայի վճարները, ամենայն հավանականությամբ, կմնան բարձր, և կառավարությունները կարող են ստիպված լինել կիրառել այն ցավալի ռացիոնալ միջոցները, որոնցից մինչ այժմ խուսափել են: Այս մասին գրում է Reuters-ը։
«Նախկինում գերիշխող գազի մատակարարումները Ռուսաստանից զգալիորեն նվազել են օգոստոսի վերջից, ինչը նշանակում է, որ պահեստների համալրման խնդիրը շատ ավելի դժվար կլինի, երբ պաշարները սպառվեն մինչև հաջորդ տարվա սկիզբը», — ասվում է զեկույցում:
«Հյուսիսային հոսք»-ով ռուսական գազի մատակարարումները դադարեցվել են օգոստոսի վերջից։ ԵՄ-ն ասում է, որ գազի պահեստարանները պետք է 90%-ով լցված լինեն մինչև 2023 թվականի նոյեմբեր։ Գազի պահեստարանների լիցքավորման արժեքը գնահատվում է 58 մլրդ եվրո,- նշում է գործակալությունը։
«Հաջորդ տարի ուշադրությունը կշարունակվի մնալ պահանջարկի կրճատման վրա։ Ասվածով հանդերձ, խնդրի չափը մասամբ կախված է նրանից, թե որտեղ են գտնվում պաշարները ձմռանից հետո», — ասում է Timera Energy-ի ավագ վերլուծաբան Լյուկ Քոթելը: Գերմանական ավտոմոբիլային հսկան Mercedes-Benz-ը, օրինակ, ասել է, որ այս տարի կարող է կրճատել գազի սպառումը 50%-ով ` օգտագործելով ավելի շատ վերականգնվող էներգիա, մինչդեռ ամբողջ Եվրոպայում մանրածախ առևտրականները մարում են լույսերը և անջատում գովազդային էկրանները,- հաղորդում է Reuters-ը: