Էլգա ածխի հանքավայրի սեփականատեր Ալբերտ Ավդոլյանը ստեղծել է երկաթի և պողպատի արտադրության նոր ընկերություն
Միլիարդատեր Ալբերտ Ավդոլյանը և գործարար Ալեքսանդր Իսաևը (A-Property-ի միջոցով նրանք զարգացնում են Էլգա ածխի հանքավայրը) ստեղծել են երկաթի և պողպատի արտադրության նոր ընկերություն։ Ապրիլին գրանցված A-Steel ընկերությունում Ավդոլյանի մասնաբաժինը կազմում է 75%, իսկ Իսաևինը ` 25%,- գրում է Коммерсант-ը ` վկայակոչելով իրավաբանական անձանց միասնական պետական ​​ռեգիստրի տվյալները։
AP Holding-ը A-Property-ի սեփականատերն է: Այն իր հերթին վերահսկում է Էլգա ածխի հանքավայրի շահագործող ընկերությունները։ Ալեքսանդր Իսաևը Elgaugol կառավարման ընկերության գլխավոր տնօրենն է։ Առայժմ ընկերությունը ներառում է միայն ածխի արդյունահանման և փոխադրման հետ կապված նախագծեր։
Ավդոլյանը մետաղագործության մեջ օգտագործվող անտրացիտի աշխարհի խոշորագույն արտադրողներից մեկի ՝ «Սիբանտրացիտի» սեփականատերերից է։ 2021 թվականին Էլգա հանքավայրում արտադրությունը կազմել է 14,7 միլիոն տոննա ածուխ, որից 14 միլիոն տոննան արտահանվել է։ 2022 թվականին նախատեսվում է արտադրությունը հասցնել 20 մլն տոննայի, որից 16-17 մլն տոննան մատակարարվում է Չինաստան։ Թերթի զրուցակիցները կարծում են, որ Ավդոլյանի և Իսաևի նոր ընկերությունը, ամենայն հավանականությամբ, ներդրումներ կանի սև մետալուրգիայում ՝ ոչ թե զրոյից գործարաններ կառուցելով, այլ ակտիվներ ձեռք բերելով։
2020 թվականին A-Property-ն հայտարարել է, որ մտադիր է 130 միլիարդ ռուբլի ներդնել արտադրության տասնապատիկ աճի համար ՝ մինչև 45 միլիոն տոննա ածուխ: Նա նախատեսում էր մեծացնել Էլգա-Ուլակ երկաթուղու բեռնափոխադրման հզորությունը մինչև BAM-ի հետ հանգույցը և ցանկանում է կառուցել մասնավոր Էլգա-Չումիկան գիծ դեպի Խաբարովսկի երկրամասում գտնվող Օխոտսկի ծովի ափ: Դա անհրաժեշտ է, որպեսզի կախված չլինեն BAM-ի և Անդրսիբիրյան երկաթուղու միջոցով ափամերձ նավահանգիստներ մատակարարումներից: 2021 թվականի վերջին A-Property-ի զուտ շահույթը կազմել է 36,1 միլիարդ ռուբլի ՝ 2020 թվականի 7,7 միլիարդ ռուբլու դիմաց։ 2021 թվականի նոյեմբերին ACRA-ն բարձրացրել է Elgaugol-ի վարկային վարկանիշը։ Գործակալությունը նշել է, որ պարտքի ծանրաբեռնվածության որակը բարելավվել է 120 միլիարդ ռուբլու չափով կարճաժամկետ պարտքի վերաֆինանսավորման շնորհիվ ՝ սինդիկացված վարկով ռուսական բանկերից ՝ հարմարավետ մարման ժամանակացույցով 2023-ից 2031 թվականներին: Այնուամենայնիվ, ընկերությունը ցածր գնահատականներ է ստացել արտադրանքի դիվերսիֆիկացիայի առումով ՝ այն զբաղվում է միայն ածխի արդյունահանմամբ և վերամշակմամբ։NRA-ից Սերգեյ Գրիշունինը նշել է ածխի արտահանման հեռանկարների վատթարացումը և ռուսական արտադրանքը ասիական որոշ շուկաներից դուրս բերելու ռիսկերը: Ածխի հոլդինգի համար մետալուրգիական արտադրության ստեղծումը կբարձրացնի բիզնեսի կայունությունը, կարծում է փորձագետը։ Նա հավելել է, որ համաշխարհային տնտեսության ապագլոբալացման ֆոնին A-Property-ի դրամական հոսքերի կախվածությունը ածխի արտահանումից կարող է ռիսկեր ներկայացնել, իսկ պողպատի բիզնեսի ստեղծումը կարող է նպաստել դրանց նվազեցմանը: