Մոսկվայի բորսայի ինդեքսը բարձրացել է 2200 կետից
Չորեքշաբթի  ՝ հուլիսի 27-ին, սակարկությունների բացման ժամանակ Մոսկվայի բորսայի ինդեքսն աճել է 10,54 կետով կամ 0,48%-ով ՝ հասնելով 2202,96 կետի։ Այս մասին են վկայում մոսկովյան բորսայի առևտրի տվյալները Մոսկվայի ժամանակով ժամը 10:08-ի դրությամբ։ Ցուցանիշը հուլիսի 11-ից ի վեր առաջին անգամ բարձրացել է 2200 նշագծից։
RTS ինդեքսն աճել է 1,04%-ով ՝ հասնելով 1147,88 կետի։
Մոսկվայի ժամանակով ժամը 10:38-ի դրությամբ շուկայում աճի առաջատար են դարձել հետևյալ արժեթղթերը.
·       HeadHunter (+13,46%, մինչև ₽ 1315 մեկ բաժնետոմսի համար);
·       FixPrice (+7,67%, ₽ 356,6 մեկ բաժնետոմսի համար);
·       Nizhnekamskneftekhim-ի սովորական բաժնետոմսեր (+6,9%, մինչև 85,95 ₽ մեկ բաժնետոմսի համար);
«Եթե մոսկովյան բորսայի ինդեքսը ֆիքսվի 2200 կետից բարձր, ազդանշան կտրվի ՝ չեղյալ համարել անկման սցենարը մինչև 1950 կետ։ Սա կարող է նաև վկայել  շուկայի 2350 միավորի շարունակական վերականգնման հավանականության մասին»,- առավոտյան գրառման մեջ ասել է Banki.ru ֆինանսական հարթակի գլխավոր վերլուծաբան Բոգդան Զվարիչը:
Նիստի ընթացքում գնումների համար զսպող գործոն կարող է լինել էներգետիկ շուկայի վատթարացումը, որը տեղի ունեցավ երեկ երեկոյան, երբ Brent տեսակի նավթի օգոստոսյան ֆյուչերսները չկարողացան պահել բարելի դիմաց 100 դոլարից բարձր դիրքեր,- հավելել է փորձագետը: