Դոլարի պակասի պատճառով համաշխարհային շուկան խոցելի վիճակում է․ Bloomberg
Կանխիկ շրջանառության մեջ ամերիկյան դոլարի պակասը հանգեցրեց ֆինանսական ճգնաժամի սրմանը աշխարհի մի շարք երկրներում, այդ թվում ՝ աֆրիկյան և ասիական որոշ երկրներում։ Ամենաշատ տուժածների թվում են Շրի Լանկան, Նիգերիան, Պակիստանը և այլք,- հայտնում է Bloomberg-ը ՝ վկայակոչելով շուկայի մասնակիցներին։
«Շրի Լանկայում հիվանդանոցները հետաձգում են գործունեությունը։ Նիգերիայում դադարեցվել են միջազգային չվերթները: Պակիստանում փակվել են ավտոմոբիլային գործարանները. Աշխարհի ամենախոցելի զարգացող երկրներում իրավիճակը տեղում սարսափելի է: Դոլարի բացակայությունը սահմանափակում է ամեն ինչի հասանելիությունը՝ հումքից մինչև դեղորայք:
Արդյունքում, Դուբայի Tellimer-ի Զարգացող շուկաների և սահմանային շուկաների ռազմավար Հասնայն Մալիկը հորդորեց պոտենցիալ ներդրողներին ավելի զգույշ լինել ամենառիսկային երկրների տնտեսություններում ներդրումներ կատարելիս: Տեսանելի ապագայում այս պետությունները կարող են բախվել ճգնաժամի սրման՝ դոլարի շարունակական դեֆիցիտի ֆոնին։
«Այս անհանգիստ երկրներում իսկական ճգնաժամ է հասունանում, և ոմանց համար իրավիճակը կարող է էլ ավելի վատանալ։ Ներդրողները պետք է էլ ավելի զգոն լինեն խոցելիությունները փորձարկելու և երկրի ռիսկերը տարբերակելու հարցում, որպեսզի հաջորդ Գանայի կամ Շրի Լանկայի կողմից անզգույշ չլինեն», — եզրափակեց Մալիկը: