Գերմանիայում տնտեսական իրավիճակը կարող է ավելի վատ լինել, քան համաճարակի ժամանակ․ փոխկանցլեր Հաբեկ
Գերմանիայի էկոնոմիկայի և կլիմայի նախարար, փոխկանցլեր Ռոբերտ Հաբեկը չի բացառել, որ Գերմանիայում տնտեսական իրավիճակը էներգետիկ ոլորտում փոփոխությունների պատճառով կարող է «վատանալ, քան COVID-19 համաճարակի ժամանակ»։ Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն։
Ըստ Հաբեկի, պատրաստվում է «հավակնոտ ծրագիր», որը թույլ կտա վերադարձնել ածուխով աշխատող ջերմաէլեկտրակայանները էներգետիկ ճգնաժամի դեպքում։
Նա նշեց, որ երաշխիքներ չկան, որ նման պլան կլինի,սակայն եթե դա տեղի ունենա, ձմռանը գազապահեստարանները լցված կլինեն։
«Սա մեզ որոշակի հույս է տալիս, որ մենք գոյատևելու ենք։ Բայց դա դեռ չի ստացվել, և գազի պահեստարանները գրեթե 60%-ով են լցված: Եթե ​​մենք ձմռանը գանք կիսալիցքավոր պահեստներով, և գազի փականը անջատված է, ապա մենք խոսում ենք ծանր տնտեսական ճգնաժամի մասին, որը կազդի Գերմանիայի վրա», — ասաց Հաբեկը :Նա նշեց, որ խոսքը «տնտեսական և քաղաքական իրավիճակի մասին է ավելի վատ, քան COVID-19 համաճարակի ժամանակ»։
Ավելի վաղ էներգետիկայի հարցերով եվրահանձնակատար Քադրի Սիմսոնը հայտարարել էր, որ ձմռանը Եվրամիությունում էներգիայի պակասի ռիսկեր կան։