Ամերիկյան գազային ընկերությունները եվրոպական երկրների ներկայացուցիչների հետ քննարկել են մատակարարումների հարցը
ԱՄՆ արդյունաբերության ասոցիացիայի ղեկավարը մատնանշել է Եվրոպայում իրավիճակի անկայունությունը։ Նա նշել է, որ Լատվիայի, Էստոնիայի, Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի և այլ երկրների ներկայացուցիչները պատրաստ են որոշ չափով նվազեցնել իրենց կախվածությունը ռուսական գազից։
ԱՄՆ  գազի ընկերությունների ներկայացուցիչները եվրոպական երկրների պաշտոնյաների և առևտրային գնորդների հետ քննարկել են դեպի Եվրոպա ԱՄՆ վառելիքի մատակարարումների ընդլայնման հարցը,- գրում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով LNG Allies արդյունաբերական ասոցիացիայի ղեկավար Ֆրեդ Հաթչինսոնին։ Հյուսթոնում (ԱՄՆ Տեխաս նահանգ) հանդիպմանը մասնակցել են պատվիրակություններ Լատվիայից և Էստոնիայից, դիվանագետներ Բուլղարիայից, Էստոնիայից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Հունգարիայից, Լատվիայից և Մեծ Բրիտանիայից։
«Եվրոպայում իրավիճակը շատ անորոշ է. Բոլոր այս երկրները, որոնք կախված են ռուսական գազից, վճռական են հրաժարվել այդ կախվածությունից, որոշ դեպքերում՝ ամբողջությամբ»,- ասել է Հաթչինսոնը:
Մարտի վերջին Վաշինգտոնը խոստացել էր 2022 թվականին Եվրոպային տրամադրել 15 միլիարդ խորանարդ մետր գազ ՝ նվազեցնելու Ռուսաստանից ներմուծումը։
Ուկրաինայում ռուսական ռազմական գործողության մեկնարկից հետո ԱՄՆ-ն հրաժարվել է ռուսական նավթ ու գազ մատակարարել։ Նախագահ Ջո Բայդենն ասել է, որ Վաշինգտոնը Եվրոպայից նման որոշում չի ակնկալում, քանի որ ավելի շատ կախված է Ռուսաստանից ներկրումներից։ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը հայտարարել է, որ թագավորությունը մեկ տարվա ընթացքում աստիճանաբար դուրս կբերի ռուսական նավթը և կուսումնասիրի գազի մատակարարումների հետագա կրճատումները: ԵՄ-ն քննարկում է նաև Ռուսաստանից էներգառեսուրսների մատակարարման սահմանափակումները։ Ապրիլի 5-ին Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը հայտարարեց, որ ԵՄ-ն աշխատում է Մոսկվայի դեմ լրացուցիչ պատժամիջոցների վրա, որոնք նույնպես ազդում են նավթի ներկրման վրա։ Եվրախորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելի խոսքով ՝ պատժամիջոցների նոր փաթեթը ներառում է միջոցներ ածխի մատակարարումների դեմ, սակայն վաղ թե ուշ Բրյուսելը ստիպված կլինի գնալ գազի սահմանափակումների։