Ճապոնիայում սպասվում է «ամառ ՝ աճող պարենի գներով»
Մյս 30, 2022 13:47
Ճապոնիայում 8,3 հազար անուն ապրանքների գներն աճել են կամ շարունակում են աճել, առաջիկա ամիսներին այնտեղ սպասվում է «աճող գների ամառ», RIA Novosti-ն մեջբերում է Teikoku Databank գիտական ​​կենտրոնի հետազոտության տվյալները։ Հետազոտության համաձայն ՝ սննդամթերքի և խմիչքների արտադրող 105 ընկերություններից ավելի քան 60%-ը հայտնել է իրենց արտադրանքի գների բարձրացման մասին։ Ակնկալվում է, որ հունիս-հուլիս ամիսներին 3000-ից ավելի ապրանքատեսակների գները կբարձրանան, միջինը գները կբարձրանան 12-13%-ով։ Նախկինում որոշ ընկերություններ կարողանում էին յոլա գնալ այսպես կոչված անտեսանելի թանկացումներով, երբ նույն գինը պահպանում էին փաթեթում ապրանքի քանակությունը նվազեցնելով։ Սակայն նույնիսկ նման ձեռնարկությունները «վերջին ժամանակներում թանկացումների սրընթաց աճի պատճառով» ստիպված կլինեն որոշել թանկացնել ապրանքների ինքնարժեքը։ Աշնանը փորձագետները նոր թանկացում են ակնկալում հումքի ինքնարժեքի բարձրացման դեպքում,- ասվում է զեկույցում։
Ավելի վաղ Teikoku Databank-ը հրապարակել էր ուսումնասիրության տվյալներ, ըստ որոնց ՝ ճապոնական ընկերությունների երկու երրորդը տուժել է Ուկրաինայի իրադարձություններից։