Բրիտանական արժույթի անկումը ցնցում է առաջացրել համաշխարհային ֆինանսական շուկաներում. Financial Times
Բրիտանական արժույթի անկումը ցնցում է առաջացրել համաշխարհային ֆինանսական շուկաներում և հանգեցրել ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի պարտատոմսերի և բաժնետոմսերի արժեքի մեծ տատանումների։ Այս մասին ուրբաթ հայտնել է Financial Times-ը։
ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի շուկաները գների կտրուկ տատանումներ են ցույց տվել այն բանից հետո, երբ Անգլիայի բանկը հայտարարեց պարտատոմսերի շտապ գնման մասին ՝ ֆունտ ստեռլինգի անկումը կասեցնելու համար: Փորձագետների կարծիքով ՝ ներդրողները սկսել են ակտիվներ վաճառել Մեծ Բրիտանիայում իրենց կորուստները ծածկելու համար: «Ներդրողները տեսնում են, թե ինչպես է Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը փորձարկումներ անում և մտածում են ՝ արդյոք մյուս կառավարությունները կհետևեն օրինակին», — ասում է Rahobank-ի վերլուծաբան Ռիչարդ ՄակԳուայրը:
Ըստ Nomura Asset Management-ի ներկայացուցիչ Դիկի Հոջեսի ՝ «լոնդոնյան արժեթղթերի անկումն այնքան զգալի էր, որ կործանարար ազդեցություն ունեցավ բոլոր շուկաների վրա»:
Սեպտեմբերի 23-ին Միացյալ Թագավորության ֆինանսների նախարար Կվազի Կվարթենգը հայտարարեց եկամտահարկի բարձրագույն դրույքաչափը 45%-ից 40%-ի կրճատելու մասին։ Այս որոշումը հանգեցրել է գնաճի աճին, որն այժմ կազմում է 9,9%, ամենաբարձր արժեքը վերջին 40 տարվա ընթացքում, ինչը բաժնետոմսերի կտրուկ վաճառք է առաջացրել Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում։ Միևնույն ժամանակ, ֆունտը իջավ մինչև պատմական նվազագույնը ($1,0349), որից հետո բրիտանական արժույթը գրեթե վերադարձրեց կորցրած դիրքերը։ Ներկայումս փոխարժեքը տատանվում է 1,07 դոլարի սահմաններում։