«Норникел»-ի բաժնետոմսերը նվազել են 4%-ով ՝ շահաբաժինների կրճատման պլանների հետևանքով
Շահաբաժինների պոտենցիալ նվազումը կապված է ներդրումային ծրագրի ավելացման հետ։ Ընկերության 2023 թվականի բյուջեի նիստում միաձայն հաստատվել է կապիտալ ներդրումների ծավալը ՝ մոտ 4,7 մլրդ դոլար, ինչը 430 մլն դոլարով ավելի է նախորդ տարվա մակարդակից։ Մյուս խոշոր բաժնետերերի ներկայացուցիչները, այդ թվում ՝ UC Rusal-ը (26,39%), որը միշտ դեմ է եղել շահաբաժինների կրճատմանը, «զարմանալիորեն խաղաղ» ընդունել են շահաբաժինների ծավալը նվազեցնելու առաջարկը, ասել է RBC-ի զրուցակիցներից մեկը։ Մեկ այլ աղբյուր հաստատեց, որ մյուս բաժնետերերի արձագանքը ըմբռնումով էր մոտենում ՝ նրանք հասկացել են կառավարման տրամաբանությունը և կտրուկ բացասական չեն ընդունել նրա առաջարկը։
«Norilsk Nickel-ի տնօրենների խորհուրդն ընդունել է ընկերության կողմից պատրաստված բյուջեի նախագիծը: Այն, որ բյուջեն ընդունվել է միաձայն, առնվազն վկայում է այն մասին, որ ընդհանուր առմամբ առկա է համաձայնություն շատ հարցերի շուրջ։ Բայց կա նաև քննարկման տեղ»,- ասել է Ելենա Բեզդենեժնիխը ՝ UC Rusal-ի իշխանությունների և կառավարության հետ տարածաշրջանային քաղաքականության և համագործակցության փոխնախագահ, Norilsk Nickel-ի տնօրենների խորհրդի անդամ: Նրա խոսքով, տնօրենների խորհուրդը որոշել է, որ շահութաբաժինների չափը կորոշվի 2022 թվականի ֆինանսական հաշվետվությունների փակումից հետո ՝ կենտրոնանալով ընկերության ընթացիկ շահութաբաժինների քաղաքականության վրա։Սպասվում է, որ շահաբաժինների վերաբերյալ վերջնական որոշումը կկայացվի այս տարվա մարտ-ապրիլին։