ԵՄ-ն ժամանակավորապես վերացրել է Ուկրաինայից ապրանքների ներմուծման մաքսատուրքերը
Եվրահանձնաժողովի գործադիր փոխնախագահ Վալդիս Դոմբրովսկիսը Twitter-ում գրել է, որ Եվրամիության էկոնոմիկայի և ֆինանսների նախարարների խորհուրդը (Ekofin) ժամանակավորապես վերացրել է ուկրաինական ապրանքների ներմուծման մաքսատուրքը։
«Եվրամիության նախարարները համաձայնության են եկել Ուկրաինայի համար առևտրի ժամանակավոր միջոցների շուրջ»,- ասել է պաշտոնյան։ Նոր միջոցը կազդի Ուկրաինայից Եվրամիություն ապրանքների մուտքի վրա ՝ առանց մաքսատուրքերի և ներմուծման քվոտաների։
Ավելի վաղ Դոմբրովսկիսը հայտարարել էր, որ ուկրաինական ճգնաժամը զգալի ազդեցություն է ունեցել ԵՄ տնտեսության վրա։
Մայիսի 21-ին Financial Times-ը գրել էր, որ Բալթյան երկրներում և Արևելյան Եվրոպայում սպառողական գների ամենամեծ աճն է նկատվում Եվրամիությունում ՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից էներգետիկ կախվածության պատճառով։ Թերթի տվյալներով ՝ ԵՄ անդամ երկրների մեկ երրորդին երկնիշ գնաճ է սպառնում։ Այսպիսով, ամենաշատը տուժում է Էստոնիան, որտեղ սպառողական գները մեկ տարվա ընթացքում աճել են գրեթե 19%-ով։