Նոր ծրագիր՝ միայնակ տարեցների բնակարանային աջակցության համար
Այսօր ՀՀ կառավարությունը կարևոր որոշում ընդունեց, որը մեծ նշանակություն կունենա հատկապես Լեռնային Ղարաբաղի բռնի տեղահանված միայնակ անժառանգ տարեցների համար։
Ընդունված որոշման համաձայն, տարեցները, ովքեր չունեն ժառանգներ, կարող են օգտվել մատչելի բնակարանային ապահովման պետական աջակցությունից՝ հիփոթեքային վարկերի շրջանակում։ Սա առաջին դեպքն է, երբ պետությունը հատուկ իրավակարգավորում է ներդնում այս խմբի համար՝ ապահովելով ֆինանսական աջակցություն վարկավորման ողջ ընթացքում։
Որոշման Նպատակն ու Նոր Մոտեցումները
Ծրագրի հիմնական նպատակն է այնպիսի պայմաններ սահմանել, որոնց շնորհիվ գործընկեր ֆինանսական կազմակերպությունները հնարավորություն կունենան տրամադրել հիփոթեքային վարկեր նաև միայնակ, անժառանգ տարեցներին՝ նվազեցնելով նրանց մահվան կամ ժառանգի բացակայության պատճառով առաջացող ֆինանսական ռիսկերը։ Որոշմամբ առաջարկվում է այնպիսի իրավակարգավորում, որը թույլ կտա ծրագրի շրջանակում շահառուի մահվան դեպքում շարունակել աջակցման վճարումները մինչև վարկի ամբողջական մարումը։
Ինչպես է գործում Հիփոթեքային Աջակցության Ծրագիրը
ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական ծրագիրը մեկնարկել է դեռևս 2022 թվականին՝ նպատակ ունենալով ապահովել բնակարանային պայմանների բարելավումը ՀՀ-ում։ Այս ծրագրի միջոցով շահառուները կարող են ստանալ աջակցություն՝ որպես հիփոթեքային վարկով բնակելի գույք գնելու կամ անհատական բնակելի տուն կառուցելու հնարավորություն։ Աջակցությունը տրամադրվում է բացառապես վարկի մայր գումարի և տոկոսագումարի մարման համար։
Ո՞վքեր կարող են օգտվել ծրագրից
Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ հոկտեմբերի 15-ի դրությամբ արդեն 3,947 ընտանիք ստացել է հավաստագիր այս ծրագրի շրջանակում։ Նրանցից մոտ 3,332-ը արդեն ավարտել կամ մոտ է ավարտել հիփոթեքային վարկավորման գործընթացը։ Սակայն դեռևս մնացած որոշ հավաստագրեր չիրացված են, որոնցից մի քանիսը նախատեսված են հենց միայնակ տարեցների համար։
Որո՞նք են ծրագրի կարևորվող առանձնահատկությունները
Նոր որոշմամբ, եթե միայնակ շահառուն մահանում է, պետությունը կշարունակի աջակցել վարկի մարմանը՝ անկախ ժառանգի բացակայությունից։ Սա ապահովում է, որ միայնակ անժառանգ տարեցները կարող են վստահ լինել իրենց բնակարանի ապահովման հարցում՝ չմտածելով ժառանգների և ֆինանսական բեռների մասին։
Ապահովագրված ապագա միայնակ տարեցների համար
Պետության նորարարական մոտեցումը կարևոր քայլ է միայնակ տարեցների կյանքում հիփոթեքային վարկի բարդություններից պաշտպանելու և նրանց ապրելու պայմանների բարելավման ուղղությամբ։