Հակապատժամիջոցների մասին հրամանագիրը չկատարելու համար պատասխանատվությունը կսահմանվի առանձին ակտերով. Պեսկով
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել է, որ հակազդեցության մասին պետության ղեկավարի հրամանագիրը չկատարելու համար պատասխանատվությունը կկարգավորվի այլ օրենսդրական ակտերով։
«Հրամանագրի տեքստում այդ մասին նշված չէ, սակայն, ըստ ամենայնի, դա կկարգավորվի լրացուցիչ որոշ ակտերով։ Այստեղ հստակ չեմ կարող ասել, քանի որ հրամանագրի տեքստում դա չի նշվում, բայց, մյուս կողմից, հրամանագիրը, իհարկե, ենթակա է անվերապահ կատարման»,- ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը ՝ պատասխանելով լրագրողների հարցին՝ արդյո՞ք որևէ պատիժ է սպասվում ռուսներին հակապատժամիջոցները չկատարելու համար։ Խոսելով այն մասին, թե արդյոք օտարերկրյա մասնավոր ընկերությունները կարող են հայտնվել ռուսական սահմանափակումների տակ, Պեսկովը նշել է, որ փաստաթուղթը վերաբերում է ինչպես իրավաբանական, այնպես էլ ֆիզիկական անձանց։
Նախօրեին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել որոշակի օտարերկրյա պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների ոչ բարեկամական գործողությունների կապակցությամբ պատասխան տնտեսական հատուկ միջոցներ կիրառելու մասին։ Համաձայն հրամանագրի ՝ պետական ​​մարմիններին, կազմակերպություններին և ֆիզիկական անձանց արգելվում է գործարքներ կատարել, պարտավորություններ կատարել և ֆինանսական գործարքներ կատարել Ռուսաստանի պատժամիջոցների տակ գտնվող իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց հետ։