Երկուշաբթի ամերիկյան ինդեքսները փակվել են խառը մակարդակով՝ Dow Jones Industrial Average-ն ավելացել է 0,67%-ով հասնելով 39411,21 կետի։ S&P 500-ը կորցրել է 0,36% հասնելով 5445,14 կետի։ Երեքշաբթի S&P 500-ի ինդեքսի ֆյուչերսները աճում են 0,05%-ով։
Ճապոնական Nikkei 225-ը ավելացել է 1,04%-ով հասնելով 39136 կետի, կորեական KOSPI-ն աճում է 0,35%-ով հասնելով 2774,27 կետի, չինական Shanghai Composite-ը կրճատվում է 0,72%-ով հասնելով 2941,85 կետի։
1․ IFO-ի բիզնես միջավայրի ինդեքսը Գերմանիայի համար հունիսի արդյունքներով կազմել է 88,6 կետ։ Ցուցանիշը կանխատեսվածից ցածր է։
2․Չինաստանի առևտրի նախարարության տվյալների համաձայն, Չինաստանի տնտեսությունում արտերկրա ուղիղ ներդրումների ծավալը հունվարից մինչև մայիս կազմել է 412,5 մլն յուան ($56,81 մլրդ)(-28,2% Տ/Տ)։
Այսօր ոսկու գինը երեկվա աճից հետո անկում է ապրում, թանկարժեք մետաղը մեկ ունիցայի դիմաց վաճառվում է մոտ $2325,0: Երկուշաբթի նավթային գնանշումները աճել են։ Այժմ Brent ապրանքանիշի նավթի գինը մեկ բարելի դիմաց $85,9-ից բարձր է, WTI-ի գինը մեկ բարելի դիմաց մոտ $81,6։
1․ Պողպատի համաշխարհային ասոցիացիայի տվյալների համաձայն՝ Չինաստանում պողպատի արտադրությունը մայիսին աճել է 2,7% Տ/Տ մինչև 93 մլն տոննա։ Դրա հետ մեկտեղ Չինաստանում արտադրությունը հունիսից — մայիս կրճատվել է 1,4% Տ/Տ հասնելով 439 մլն տոննայի։ Ամբողջ աշխարհում մայիսին ձուլել են 165 մլն տոննա (+1,5% Տ/Տ)։ Հունիսից-մայիս արտադրությունը նույնն է մնացել՝ 793 մլն տոննա։
2․ Եվրահանձնաժողովը (ԵՀ) մեղադրել է ամերիկյան Apple-ին App Store-ում մրցակցությունը սահմանափակելու մեջ։ Կարգավորիչը նախնական հայտագրել էր, որ Apple-ը չի կատարում իր պարտականությունները, թվային շուկաների նոր օրեքնի համաձայն (DMA)։ Օրենքի համաձայն, ընկերությունը հավելված մշակողներին պետք է հնարավորություն տա օգտատերերին «‎ուղղորդել»‎ դեպի կողմնակի ռեսուրսներ՝ առանց նրանցից փող գանձելու։ Եթե ընկերությունը մեղավոր ճանաչվի DMA-ի օրենքը խախտելու համար, նրան սպառնում է տուգանք համաշխարհային եկամուտի 10%-ի չափով։