Financial Times․ ԵՄ-ն կօգնի հակառուսական պատժամիջոցներից տուժած ընկերություններին
Եվրամիությունը մի շարք միջոցառումներ է մշակում, որոնք ուղղված են Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներից տուժած ընկերություններին ուղղակիորեն աջակցելուն, որոնք ներդրվել են Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակի պատճառով։ Այս մասին գրում է բրիտանական Financial Times (FT) թերթը ՝ հղում անելով նախապատրաստվող փաստաթղթերի նախագծային տարբերակին։
Հրատարակության համաձայն ՝ Եվրամիությունը մտադիր է սուբսիդավորել էներգակիրների գների աճից տուժած եվրոպական ձեռնարկություններին։ Միևնույն ժամանակ, ԵՄ-ի կարգավորիչները նշում են, որ օգնությունը պետք է լինի «նպատակային և համաչափ» ՝ համաձայն գործող կարգավորող դաշտի ՝ խուսափելու «սուբսիդավորման մրցավազքից» և ընդհանուր շուկայում արդար մրցակցության մեխանիզմների խախտումից:
Ավելի վաղ Ժամանակակից զարգացման ինստիտուտի ֆինանսների և էկոնոմիկայի բաժնի ղեկավար Նիկիտա Մասլեննիկովը հայտարարել էր, որ Եվրոպան ինքնուրույն ընկնում է խորը տնտեսական ճգնաժամի մեջ, որը նա ստեղծել է Ռուսաստանի Դաշնության դեմ իր պատժամիջոցներով։
Մինչ այս, փորձագետ, նավթահանքերի սպասարկող Canary ընկերության ղեկավար Դեն Էբերհարթը կարծիք էր հայտնել, որ Արևմուտքին սպառնում է «վերջնական մահացու հարված» ՝ Ռուսաստանից էներգառեսուրսների արժեքի վրա սահմանափակումներ կիրառելուց։ Նա ռուսական նավթի գնի առավելագույն սահմանաչափը անվանել է մահացու հարված Արևմուտքի համար: Նրա խոսքով ՝ Մոսկվայի դեմ պատժամիջոցները «լավ բան չեն խոստանում այս քաղաքականության ճարտարապետներին»։