Կոնվերս Բանկ. Ինչո՞ւ գնել պարտատոմս
Գումար խնայելու համար անհրաժեշտ է համապատասխան գիտելիք եւ կամք, իսկ ներդնելու համար՝ ռիսկերը հավասարակշռելու եւ ներդրումային լավագույն գործիքներ ընտրելու հմտություն: Առանց այս ամենի՝ ապահով ծերության, ճամփորդելու, կյանքի որակը բարձրացնելու, երեխաներին լավագույն ապագա ապահովելու երազանքներն այդպես էլ երազանք կմնան:
Կոնվերս Բանկը ներկայացնում է, թե ինչ է պարտատոմսը, ինչու է անհրաժեշտ եւ ինչպես այն գնել:
Ինչքա՞ն եւ ինչպե՞ս խնայել․ ամենատարածված մոտեցումների մասին
Խնայել պետք է, բայց որքա՞ն եւ որտե՞ղ ներդնել: Տարբեր տարիների հնչել են տարբեր մասնագիտական կարծիքներ, ներկայացվել են հաշվարկներ եւ մոտեցումներ:
Չնայած որոշ տարակարծություններին՝ մասնագետները մեծամասամբ միակարծիք են, որ յուրաքանչյուր ոք պիտի ունենա անվտանգության բարձիկ՝ նվազագույնն աշխատավարձի եռապատիկի չափով, ամսական խնայողությունների չափը պիտի կազմի եկամտի 10-20%-ը, խնայողություններն էլ պասիվ եկամուտ ստանալու նպատակով պետք է ներդնել տարբեր գործիքներում՝ ավանդ, պարտատոմս, բաժնետոմս, ոսկի եւ այլն:
Ի տարբերություն ավանդի, որին որպես խնայողության եղանակ ծանոթ էինք խորհրդային տարիներից, պարտատոմսերի մասին տեղեկացվածության մակարդակը ցածր է առայսօր։ Ոլորտը համեմատաբար երիտասարդ է, իսկ շուկան նոր է ակտիվանում:
Պարտատոմսերի մասին
Պարտատոմսը խնայողության եղանակ է․ արժեթուղթ, որը ձեռք բերելով, պայմանականորեն ասած, գնորդը փոխառություն է տալիս այն թողարկողին՝ պետությանը, բանկին, ընկերությանը եւ պասիվ՝ արժեկտրոնային եկամուտ ստանում: Նույն գործընթացի արդյունքում թողարկողը գումար է ներգրավում ընթացիկ գործունեության կամ ընդլայնման նպատակով, իսկ ժամկետի ավարտին գնորդներին վերադարձնում պարտատոմսերի արժեքն ամբողջությամբ:
Տոկոսագումարը՝ արժեկտրոնը, պարտատոմսի գնորդը ստանում է որոշակի պարբերականությամբ:
Օրինակ, Կոնվերս Բանկի թողարկած պարտատոմսերի արժեկտրոնները վճարվում են կիսամյակային կտրվածքով: Նոյեմբերի 22-ին բանկի հաճախորդները ստացել են 233 մլն ՀՀ դրամին համարժեք գումարի չափով արժեկտրոնային եկամուտ:
Նախքան ժամկետի ավարտը պարտատոմսերի շրջանառման մասին
Որպես կանոն, տեղաբաշխումից՝ ամբողջական ծավալի վաճառքից հետո, պարտատոմսերը ցուցակվում են ֆոնդային բորսայում եւ սկսում շրջանառվել երկրորդային շուկայում: Այնպես որ, դրանք վաճառել կամ նորերը գնել հնարավոր է հենց բորսայում:
Պարտատոմս գնելու անհրաժեշտության մասին
Հայաստանում պարտատոմսում ներդրումն ունի մի քանի առավելություն, որոնց շնորհիվ այն առավել ապահովված եւ եկամտաբեր եղանակ է խնայողությունների եւ պասիվ եկամտի համար: Մասնավորապես.