Եվրահանձնաժողով. ԵՄ-ն պետք է երաշխավորի ամբողջ աշխարհում հազվագյուտ հողային ռեսուրսների հասանելիությունը
Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) վարչակազմի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենն ասել է, որ Եվրամիությունը պետք է երաշխավորի լայն հասանելիություն հազվագյուտ հողային ռեսուրսներին ամբողջ աշխարհում և ստեղծի դրանց վերամշակման ամբողջական ցիկլ ՝ Չինաստանից կախվածություն չունենալու համար։ Այս մասին ասել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը ՝ ելույթ ունենալով Եվրախորհրդարանում ՝ համայնքի վիճակի մասին ամենամյա ելույթով,- փոխանցում է TACC-ը։
«Ես առաջարկում եմ մշակել հազվագյուտ հողային նյութերի առգրավման վերաբերյալ եվրոպական ակտ: Հազվագյուտ հողերի գրեթե 90%-ը և լիթիումի 60%-ը վերամշակվում են Չինաստանում: Հումքի ընտրության մասին հայտնի ակտով մենք կսահմանենք խիստ նախագծեր ամբողջ փորձարկման շղթայի երկայնքով և կստեղծենք խիստ պաշարներ օգտագործման համար», — ասաց ֆոն դեր Լեյենը:
Ավելի վաղ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը հայտարարել էր, որ սեպտեմբերի 14-ին կմեկնի Ուկրաինա ՝ բանակցություններ վարելու Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ։ Նա հայտարարել է, որ Եվրամիությունը նախատեսում է Ուկրաինային հնարավորություն տալ առավելագույնի հասցնել իր ներուժը և ապահովել անխոչընդոտ մուտք դեպի միասնական շուկա։ ԵՀ ղեկավարի խոսքով ՝ ԵՄ-ն Ուկրաինային կներառի եվրոպական ռոումինգ գոտում։