ԵՄ պատժամիջոցների նոր փաթեթը կարող է անդրադառնալ չորս ռուսական բանկերի վրա
Եվրամիության քաղաքական գործիչները կարող են ընդգրկել չորս ռուսական բանկ Ռուսաստանի Դաշնության դեմ պատժամիջոցների տասներորդ փաթեթում։ Այս մասին հայտնում է Politico հրատարակությունը ՝ վկայակոչելով պաշտոնյաներին ու դիվանագետներին։ Նշվում է, որ խոսքը նաեւ Ալֆա-Բանկի մասին է։ Բացի այդ, ԵՄ-ն մտադիր է արգելել ռուսական կաուչուկի և բիտումի ներմուծումը Եվրոպա, ինչպես նաև որոշ ապրանքների, մասնավորապես՝ բեռնատարների և շինարարության համար օգտագործվող մեքենաների արտահանման վրա։ Նոր պատժամիջոցները կարող են ազդել նաև էլեկտրոնային բաղադրիչների արտահանման վրա, որոնք կարող են օգտագործվել ռազմական նպատակներով։
Politico-ն նաև հայտնել է, որ Եվրամիության քաղաքական գործիչները մտադիր են Ռուսաստանի Դաշնության դեմ պատժամիջոցների տասներորդ փաթեթում ներառել մոտ 130 իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց, այդ թվում ՝ պետական ​​լրատվամիջոցների պաշտոնյաների և լրագրողների։