ԵՄ-ի էմբարգոյի սահմանումից առաջ Ռուսաստանը ավելացրել է նավթի արդյունահանումը 2%-ով. «Коммерсантъ»
Դկտ 6, 2022 11:22
Մինչև ծովով նավթի մատակարարումների եվրոպական էմբարգոյի սահմանումը, Ռուսաստանը նավթի արդյունահանումն ավելացրել է 2%-ով ՝ մինչև օրական գրեթե 1,49 մլն տոննա։ Այս մասին հայտնում է Коммерсантъ թերթը ՝ վկայակոչելով վիճակագրությանը ծանոթ աղբյուրին։
«Նոյեմբերին, մինչ ԵՄ-ի (ԵՄ) էմբարգոյի սահմանումը, Ռուսաստանին հաջողվեց ավելացնել նավթի արդյունահանումը մոտ 2 տոկոսով ՝ մինչև օրական գրեթե 1,49 միլիոն տոննա։ Սա նշանակում է, որ արտադրության վրա արտահանման սահմանափակումների հետաձգված ազդեցության պատճառով մինչև տարեվերջ այն կարող է հասնել 535 մլն տոննայի»,- ասվում է զեկույցում։
Աշնան վերջին ամսվա արդյունքներով արտադրության ծավալների աճը, ի թիվս այլ բաների, պայմանավորված էր «Սախալին-1» հումքի նախագծի աշխատանքի վերսկսմամբ։ Միևնույն ժամանակ, նոյեմբերին Ռուսաստանը չկարողացավ հասնել փետրվար-մարտ ամիսների մակարդակին, այնուհետև օրական արտադրության ծավալները երկրում հասան 1,5 մլն տոննայի,- նշվում է հոդվածում։
Դեկտեմբերի 5-ին Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի ռազմավարական հաղորդակցությունների համակարգող Ջոն Քիրբին հերթական ճեպազրույցի ժամանակ ասաց, որ ռուսական նավթի մեկ բարելի դիմաց 60 դոլարի սահմանաչափը կնպաստի Մոսկվայի ապրանքային եկամուտների կրճատմանը: Միևնույն ժամանակ, այս միջոցը երկարաժամկետ ազդեցություն չի ունենա հումքի համաշխարհային գների վրա։