Թվերն աճում են. Գնաճը Ճապոնիայում հասել է 40-ամյա առավելագույնին
Ճապոնիայում բազային սպառողական գնաճն արագացել է` հոկտեմբերին հասնելով 40-ամյա առավելագույնին, երկրի կենտրոնական բանկը վարում է գերցածր տոկոսադրույքների քաղաքականություն: Սպառողական գների համազգային բազային ինդեքսը ավելացել է 3,6 տոկոսով անցած տարվա համեմատ` գերազանցելով տնտեսագետների սպասած աճը, որը նկատվել էր սեպտեմբերին:
Սա ամենամեծ թռիչքն է 1982թ. փետրվարից ի վեր, երբ մերձավորարեւելյան ճգնաժամը`իրանա-իրաքյան պատերազմով պայմանավորված, հանգեցրել էր հում նավթի մատակարարման խափանման եւ էներգակիրների գների խիստ բարձրացման: Օտարերկրյա մատակարարման սահմանափակումները հանգեցրել են ներմուծվող սննդամթերքների, արդյունաբերական ապրանքների եւ արտադրական դետալների գների աճի, նաեւ իենի էժանացման, որն այս տարի դոլարի հանդեպ գրանցել է 20 տոկոս անկում:
Հոկտեմբերի տվյալները ցույց են տվել հումքի գների աճ, իսկ իենի թուլությունը հանգեցրել է 15,2 տոկոսով էներգիայի արժեքի թանկացման, այն դեպքում, երբ սննդամթերքների գները, բացի արագ փչացողներից, ավելացել են 5,9 տոկոսով, ինչն ամենաարագ աճն է 1981թ. մարտից ի վեր: Ճապոնիայի բանկը կանխատեսում է, որ մինչեւ 2023թ. ֆինանսական տարում միջին գները 3 տոկոսով ավելի բարձր կլինեն: