ՀՀ Ազգային ժողովը հավանություն տվեց թանկարժեք մետաղներին վերաբերող օրենքի նախագծին
2024 թվականի հոկտեմբերի 17-ին Հայաստանի Հանրապետության ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում կարևոր որոշում ընդունվեց, որը նպատակ ունի բարելավել հարգադրոշմման գործընթացը և ապահովել դրա շարունակականությունը՝ որպես հիմնական գործիք միջազգային շուկաներում փոխճանաչելիության համար։
Նոր փոփոխության էությունը
Նախագծի ընդունումը պայմանավորված է «Թանկարժեք մետաղների և թանկարժեք քարերի պետական գանձարան» գործակալության լուծարմամբ։ Այս լուծարումը նպաստել է մի շարք գործառույթների՝ այդ թվում թանկարժեք մետաղներից պատրաստված իրերի հարգորոշման և հարգադրոշմման համար անհրաժեշտ սարքավորումների փորձաքննության, փոխանցմանը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության ենթակայության տակ գտնվող «Ստանդարտացման և չափագիտության ազգային մարմին» ՓԲԸ-ին։
Փոփոխությունը կարևորում է հարգորոշման և հարգադրոշմման սարքավորումների փորձաքննության իրավական հենքի ամրապնդումը, ինչը թույլ կտա շարունակել թանկարժեք մետաղների հարգերի փոխճանաչելիության գործընթացները Եվրասիական տնտեսական միությունում (ԵԱՏՄ) և երրորդ երկրներում։ Սրա արդյունքում ոչ միայն կշարունակվի հարգադրոշմման գործընթացը, այլև կապահովվի սպառողների շահերի արդյունավետ պաշտպանությունը՝ բարձր որակի ստանդարտներով։
Փոփոխությունների ազդեցությունը
Պաշտոնական աղբյուրների համաձայն՝ փոփոխության արդյունքում բյուջեի վրա լրացուցիչ բեռ չի ընկնելու, ինչը նշանակում է, որ գործընթացները տեղի կունենան ներկայիս ընթացակարգերով, առանց պետական ծախսերի ավելացման։ Հենց այս նոր կառուցվածքի շնորհիվ Հայաստանի թանկարժեք մետաղների շուկայի վստահելիությունը և միջազգային գործընկերների վստահությունը կարող են բարձրանալ։
Օրենքի հավելում
Ընդունված նախագիծը լրացում է կատարում «Թանկարժեք մետաղների մասին» 2006 թվականի օրենքում։ Նոր լրացման համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը կսահմանի սարքավորումների փորձաքննության իրականացման կարգը, որը կլինի գործող կարգավորումների հիմքում։ Այս դրույթը թույլ կտա խուսափել հնարավոր իրավական հակասություններից և կփոխանցի հստակ ընթացակարգեր, որոնք պետք է հետևեն նոր կարգի ներդրման ժամանակ։
Արդյունքները և սպառողների շահերը
Այս փոփոխությունը նպատակ ունի կապահովել թանկարժեք մետաղներից պատրաստված իրերի հարգորոշման և հարգադրոշմման որակյալ գործընթացների շարունակականությունը՝ ուշադրության կենտրոնում պահելով սպառողների շահերը։ Միջազգային համագործակցության ամրապնդումը հատկապես կարևոր է ԵԱՏՄ շրջանակներում, որտեղ փոխճանաչելիության գործընթացները սպառողներին ավելի վստահություն են հաղորդում՝ կապահովելով որակյալ արտադրանքների մուտքը արտաքին շուկաներ։
ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ իրականացված այս փոփոխությունները կարևոր են ոչ միայն տեղական շուկայի համար, այլև Հայաստանի համար միջազգային շուկայում։ Իրավական հիմքերի ամրապնդումը և վերահսկողության մեխանիզմների կատարելագործումը թանկարժեք մետաղների ոլորտում կաջակցի Հայաստանի տնտեսական աճին և միջազգային գործընկերների հետ հարաբերությունների խորացմանը։ Հետեվեք մեզ սոց-ցանցերում