Նոր համակարգ՝ աշխատանքային պայմանագրերը թվայնացնելու համար
Աշխատանքային պայմանագրերի կնքման թվային համակարգի ներդրումը Հայաստանում կբերի աշխատանքի ոլորտում հեղափոխական փոփոխություններ: Այս նոր նախաձեռնությունը, որ քննարկվում է Ազգային ժողովում, հնարավորություն կտա թվային միջավայրում իրականացնել աշխատանքային պայմանագրերի կնքումը, ինչը կնպաստի աշխատանքային իրավունքի պաշտպանության ուժեղացմանը և փաստաթղթաշրջանառության պարզեցմանը:
Համակարգի նպատակներն են՝
• Թվային պայմանագրեր՝ օրենսդրությանը համապատասխան: Թվային համակարգը կապահովի, որ աշխատանքային պայմանագրերը կազմվեն նույնական, հասանելի և լիովին համապատասխան աշխատանքային օրենսդրությանը: Այլևս հնարավոր չի լինի չնշել աշխատաժամանակի տևողությունը կամ վարձատրության չափը, ինչը խուսափելու գործատուների համար այլևս այլընտրանք չի թողնի:
• Վերահսկողության ուժեղացում: Ներդրվող համակարգի միջոցով տեսչական մարմինը հնարավորություն կունենա արդյունավետորեն վերահսկել պայմանագրերի համապատասխանությունը՝ ներբեռնելով և ուսումնասիրելով դրանք ցանկացած պահի, առանց լրացուցիչ բարդությունների:
• Փաստաթղթաշրջանառության նվազեցում: Աշխատանքային պայմանագրերի թվայնացումը կկրճատի թղթային փաստաթղթաշրջանառությունը, ինչը կնվազեցնի գործատուների և աշխատողների միջև առաջացող խնդիրների քանակը՝ կապված պայմանագրերի պահպանում և մատչելիություն ապահովելու հետ:
• Պարտադիր պայման՝ 2026-ից: Համակարգի ներդրումը կկատարվի երկու փուլով. 2025-ի հուլիսի 1-ից կամավոր հիմունքներով, իսկ 2026-ից՝ պարտադիր ձևաչափով բոլորի համար: Սա կնպաստի աշխատանքի ոլորտի կարգավորմանը և կթեթևացնի տեսչական և հարկային մարմինների վերահսկողության գործընթացները:
• Միջազգային փորձի կիրառում: Համակարգի ներդրման մեջ հաշվի են առնվել միջազգային փորձերը, որոնք ապացուցում են, որ նման թվային մեխանիզմները ոչ միայն բարձրացնում են աշխատանքի ոլորտում իրավական պահանջների պահպանման մակարդակը, այլև ապահովում են աշխատանքային հարաբերությունների թափանցիկությունը:
Այս փոփոխությունը, որը ներկայացվել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից, նաև կարևոր քայլ է թվային Հայաստանում առաջխաղացման ուղղությամբ, որտեղ տեխնոլոգիաները կդառնան աշխատանքի իրավունքի պաշտպանության և բարելավման գլխավոր գործիքներից մեկը։