Ամերիկյան ինդեքսները երկուշաբթի օրը փակվել են բացասական ցուցանիշներով: Dow Jones Industrial Average-ը նվազել է 0.36%-ով՝ հասնելով 39,357.01 կետի: S&P 500-ը նվազել է 0.02%-ով՝ հասնելով 5,342.96 կետի: S&P 500-ի ֆյուչերսը երեքշաբթի աճում է 0.21%-ով: Ճապոնական Nikkei 225-ը աճել է 1.80%-ով՝ հասնելով 36,212 կետի, Կորեական KOSPI-ն աճում է 0.09%-ով՝ հասնելով 2,620.71 կետի, իսկ Չինական Shanghai Composite-ը նվազում է 0.33%-ով՝ հասնելով 2,848.67 կետի:
Մակրոէկոնոմիկա
1. Աշխարհի կենտրոնական բանկերը առաջին կիսամյակում ավելացրել են 483 տոննա մաքուր ոսկի, ինչը 5%-ով ավելի է նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի ռեկորդային 460 տոննաներից: Երկրորդ եռամսյակում կենտրոնական բանկերի ոսկու պահանջարկը կազմել է 183 տոննա, ինչը տարեկան հաշվարկով 6%-ով ավել է, բայց եռամսյակային հաշվարկով՝ մոտ 39%-ով քիչ:
2. OPEC-ը նվազեցրել է 2024 թվականի նավթի պահանջարկի աճի կանխատեսումը 135 հազար բարելով օրական: OPEC-ի գնահատմամբ, 2024 թվականին աշխարհում նավթի սպառումը կաճի 2.1 միլիոն բարելով օրական՝ հասնելով 104.32 միլիոն բարելի:
Ապրանքային շուկաներ
Ոսկու գինը աճել է, և մետաղը վաճառվում է մոտ 2,461.6 դոլար մեկ ունցիայի համար: Նավթի գնանշումները երկուշաբթի օրը աճել են: Brent նավթի գինը կազմում է 81.8 դոլար մեկ բարելի համար, իսկ WTI-ի գինը՝ մոտ 79.5 դոլար մեկ բարելի համար:
Կորպորատիվ իրադարձություններ/ միջոցառումներ
1. Կանադական Barrick Gold ոսկու հանքարդյունաբերող ընկերությունը հրապարակել է 2024 թվականի երկրորդ եռամսյակի ֆինանսական արդյունքները: Ընկերության հասույթը աճել է 12%-ով՝ կազմելով 3.2 միլիարդ դոլար: EBITDA ցուցանիշը աճել է 30%-ով՝ կազմելով 1.3 միլիարդ դոլար: Զուտ շահույթը կազմել է 370 միլիոն դոլար՝ 21%-ով ավելին նախորդ տարվա համեմատ: Պարտքը մնացել է նույն մակարդակում՝ 4.7 միլիարդ դոլար, բայց գումարային միջոցները եռամսյակում ավելացել են՝ հասնելով 4 միլիարդ դոլարի:
Դրա արդյունքում պարտքի գումարային միջոցների հաշվարկով նվազել է 12%-ով՝ կազմելով 688 միլիոն դոլար: Ոսկու արտադրությունը կազմել է 648 հազար տոննա, ինչը 6%-ով պակաս է նախորդ տարվա համեմատ: Վաճառքի ծավալը գերազանցել է 950 հազար տոննան՝ 4%-ով պակաս նախորդ տարվա համեմատ: Ոսկու վաճառքի գինը կազմել է 2,338 դոլար մեկ ունցիայի համար:
2. X5 Retail Group N.V.-ի բաժնետոմսերի բաշխման գործընթացը սկսել է օգոստոսի 12-ին՝ ՊАО «Корпоративный центр ИКС 5»-ի կողմից: