Անցած 18 տարիների ընթացքում «ԼԻԳԱ Ինշուրանս»-ը ճանաչվել է որպես Հայաստանի ճանաչված ապահովագրական ընկերություն՝ հաճախորդների և գործընկերների հետ կառուցելով երկարաժամկետ հարաբերություններ՝ հիմնված վստահելիության, պրոֆեսիոնալիզմի և շարունակական զարգացման վրա։ Այսօր ընկերությունը մուտք է գործում զարգացման նոր փուլ՝ դառնալով միջազգային ապահովագրական և ֆինանսական էկոհամակարգի մաս։
Վերջին շրջանում ընկերության բաժնետոմսերի 100% ձեռք են բերել եվրոպական ֆինանսական խմբերը՝ GRAWE Group-ը և C-Quadrat Investment Group-ը, ինչի արդյունքում ԼԻԳԱ Ինշուրանսը տեղական ապահովագրական ընկերությունից վերափոխվել է միջազգային ապահովագրական և ֆինանսական էկոհամակարգի մասի։
GRAWE Group-ը Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի առաջատար ապահովագրական խմբերից է՝ շուրջ 200 տարվա պատմությամբ և գործունեությամբ եվրոպական մի շարք երկրներում, իսկ C-Quadrat Investment Group-ը միջազգային ներդրումային խումբ է՝ ակտիվների կառավարման ոլորտում բազմամյա փորձառությամբ։ Նրանց փորձառության, կառավարման մշակույթի և երկարաժամկետ ռազմավարական մոտեցումների համադրությունը ձևավորում է ԼԻԳԱ Ինշուրանս-ի զարգացման նոր հիմքը։
Ինտեգրման շրջանակում ընկերությունը թարմացրել է իր բրենդային ինքնությունը՝ պահպանելով բրենդի հիմնական և ճանաչելի տարրերը՝ անվանումը, վահան խորհրդանիշը և կորպորատիվ գունային լուծումները։ Միաժամանակ, ապրանքային նշանում ավելացվել է «Member of GRAWE Group», որն արտացոլում է ընկերության ինտեգրումը միջազգային ապահովագրական խմբի կազմ և զարգացման նոր մակարդակ։
Վիզուալ փոփոխություններն ընկերությունում ընթացող առավել լայն վերափոխումների արտաքին արտահայտությունն են։ ԼԻԳԱ Ինշուրանսը ներկայումս իրականացնում է կառավարման, գործառնական և պրոդուկտային ուղղություններով էական փոփոխություններ՝ նպատակ ունենալով ներդնել միջազգային լավագույն փորձը և բարձրացնել ապահովագրական ծառայությունների որակը հայկական շուկայում։ Ընկերությունում արդեն ձևավորվել է տնօրինություն՝ որպես կոլեգիալ կառավարման մարմին, ներդրվում են կորպորատիվ կառավարման նոր մոտեցումներ, ակտիվ աշխատանքներ են իրականացվում միջազգային փորձի և եվրոպական ապահովագրական ստանդարտների ներդրման ուղղությամբ։
Զարգացման հաջորդ փուլում ԼԻԳԱ Ինշուրանսը նախատեսում է շուկա ներկայացնել նոր, բարձրակարգ ապահովագրական պրոդուկտներ, ինչպես նաև ներդնել կյանքի ապահովագրություն ՝ Հայաստան բերելով եվրոպական ապահովագրական լավագույն փորձը, լուծումները և սպասարկման մշակույթը։
«Մեզ համար միջազգային խմբերին ինտեգրումը պարզապես կառուցվածքային փոփոխություն չէ։ Սա երկարաժամկետ ռազմավարական վերափոխում է, որի նպատակն է ձևավորել ապահովագրական ծառայությունների նոր որակ Հայաստանում։ Մենք արդեն իրականացնում ենք համակարգային փոփոխություններ՝ կառավարման, պրոդուկտների մշակման և հաճախորդների սպասարկման ուղղություններով՝ ներմուծելով միջազգային փորձն ու ստանդարտները։ Առաջիկայում մեր հաճախորդներին կառաջարկենք նոր սերնդի ապահովագրական լուծումներ, այդ թվում՝ կյանքի ապահովագրության ոլորտում։», - նշել է ԼԻԳԱ Ինշուրանս-ի Տնօրինության նախագահ - գործադիր տնօրեն Վահագն Աղավելյանը։
ԼԻԳԱ Ինշուրանս-ն իր զարգացումը դիտարկում է որպես Հայաստանի ապահովագրական շուկայի առավել լայն վերափոխման մաս՝ նպաստելով ոլորտում որակի, վստահության և պրոֆեսիոնալիզմի նոր չափանիշների ձևավորմանը։

За последние 18 лет ЛИГА Иншуранс зарекомендовала себя как одна из ведущих страховых компаний Армении, выстраивая долгосрочные отношения с клиентами и партнёрами благодаря надёжности, профессионализму и постоянному развитию. Сегодня компания вступает в новый этап роста как часть международной страховой и финансовой экосистемы.
Недавно 100% акций компании были приобретены европейскими финансовыми группами GRAWE Group и C-Quadrat Investment Group. В результате ЛИГА Иншуранс трансформируется из локальной страховой компании в часть международной страховой и финансовой группы.
GRAWE Group является одной из ведущих страховых групп Центральной и Восточной Европы с почти 200-летней историей и присутствием в ряде европейских стран. C-Quadrat Investment Group — международная инвестиционная группа с глубокой экспертизой в области управления активами. Их объединённый опыт, управленческая культура и долгосрочное стратегическое видение формируют прочную основу для следующего этапа развития ЛИГА Иншуранс.
В рамках интеграционного процесса компания обновила визуальную идентичность, сохранив при этом ключевые узнаваемые элементы бренда, включая название, символ щита и фирменную цветовую гамму. Одновременно в логотип было добавлено обозначение Member of GRAWE Group, отражающее интеграцию компании в международную страховую группу и её переход к новому этапу развития.
Обновлённая визуальная идентичность отражает более глубокие трансформации, происходящие внутри компании. ЛИГА Иншуранс реализует значительные изменения в управлении, операционной деятельности и продуктовой линейке с целью внедрения международных практик и повышения качества страховых услуг на армянском рынке. В компании уже сформирован директорат как коллегиальный исполнительный орган и внедряются новые подходы к корпоративному управлению. Также ведётся активная работа по внедрению международной экспертизы и европейских страховых стандартов.
На следующем этапе развития ЛИГА Иншуранс планирует представить новые премиальные страховые продукты и запустить услуги по страхованию жизни, привнося в Армению ведущую европейскую страховую экспертизу, решения и культуру сервиса.
«Для нас интеграция в международные группы — это не просто структурное изменение. Это долгосрочная стратегическая трансформация, направленная на формирование нового стандарта страховых услуг в Армении. Мы уже внедряем системные изменения в управлении, разработке продуктов и клиентском сервисе, интегрируя международную экспертизу и стандарты. В ближайшем будущем мы предложим нашим клиентам новое поколение страховых решений, в том числе в сфере страхования жизни», — отметил Председатель Директората и генеральный директор ЛИГА Иншуранс Ваагн Агавелян.
ЛИГА Иншуранс рассматривает своё развитие как часть более широкой трансформации страхового рынка Армении, способствуя формированию новых стандартов качества, доверия и профессионализма в отрасли.