Метры в драмах տելեգրամյան ալիքը շարունակում է դիտարկել Հայաստանի անշարժ գույքի շուկան պաշտոնական վիճակագրության միջոցով։
Այսօր կվերլուծենք, թե ինչպես են փոխվել Երևանում բնակարանների առքուվաճառքի գործարքների քանակը և հիփոթեքային մասնաբաժինը 2022-2025 թվականներին, և ինչպես է ազդել եկամտահարկի վերադարձի համակարգի չեղարկումը։
Սկսենք 2022 թվականից։ Այդ ժամանակ Երևանի անշարժ գույքի շուկային պատուհասեց ՌԴ-ից եկած գումարների «ցունամին»։ Քաղաքում նոր բնակարանների շահագործման գրեթե լիակատար բացակայության պայմաններում սա ակնթարթորեն հանգեցրեց գների կտրուկ աճի։ Մեկ տարվա ընթացքում Երևանում վաճառվել է 11 466 բնակարան, որից 2 805-ը՝ հիփոթեքի օգտագործմամբ։ Հիփոթեքային գործարքների մասնաբաժինը չի գերազանցել 25%-ը։
Հնարավոր է՝ սա բացատրվում է նրանով, որ 2022 թվականին շուկա մուտք գործած գնորդների զգալի մասը բնակարանները ձեռք է բերել սեփական միջոցներով։ Այդ իսկ պատճառով գումարների ներհոսքն արտացոլվել է գների վրա, բայց չի հանգեցրել հիփոթեքային գործարքների քանակի նույնքան կտրուկ աճի։
2023 թվականին իրավիճակը փոխվեց։ Մինչ այդ պահը դրամը դոլարի նկատմամբ արժևորվել էր ավելի քան 20%-ով, իսկ անշարժ գույքի գներն արդեն հասցրել էին աճել։ Արտարժույթով եկամուտ կամ խնայողություններ ունեցող գնորդների համար Երևանում բնակարանները զգալիորեն թանկացան։
Նոր բնակարանները դեռևս շատ քիչ էին շահագործման հանձնվում։ Միաժամանակ, Երևանի կենտրոնական գոտիներում ավարտվում էր եկամտահարկի վերադարձի մասին օրենքի գործողությունը, ուստի գնորդների մի մասը շտապում էր ձևակերպել հիփոթեքը մինչև արտոնության չեղարկումը։ Բնակարանների առքուվաճառքի ընդհանուր քանակը կրճատվեց մոտ 30%-ով՝ հասնելով 8 073-ի։ Հիփոթեքային գործարքները նույնպես պակասեցին՝ նախորդ տարվա 2 805-ի դիմաց կազմելով 2 260։
Այսպիսով, մեկ տարվա ընթացքում բնակարանների առքուվաճառքի գործարքներն ավելի քիչ էին, քան նույնիսկ 2020 թվականի ճգնաժամային տարում։
2024 թվականին, երբ շատերի կողմից սպասվող գների անկումը տեղի չունեցավ, դրամը շարունակեց ամրապնդվել, իսկ շուկա վերջապես սկսեցին դուրս գալ նորակառույցների զգալի ծավալներ։ Վաճառքները սկսեցին աճել. շուկան աճեց 2 867 գործարքով՝ 8 073-ից հասնելով 10 940-ի, այսինքն՝ 35,5%-ով՝ նախորդ տարվա համեմատ։
Միաժամանակ մոտենում էր Երևանում 2025 թվականի հունվարի 1-ից նոր հիփոթեքային գործարքների համար եկամտահարկի վերադարձի լիակատար չեղարկման ժամկետը։ Արդյունքում հիփոթեքային գնումների քանակը աճեց գրեթե 80%-ով՝ 2 260-ից հասնելով 4 055-ի։ Դրանց մասնաբաժինը հասավ 37,1%-ի։ Յուրաքանչյուր 10 գործարքից գրեթե 4-ն այժմ հիփոթեքային էին։
Առաջին հայացքից թվում էր, որ արտոնության չեղարկումից հետո այդ մասնաբաժինը պետք է նվազեր։ Սակայն՝ ոչ։
2025 թվականին շուկան զգալիորեն ընդլայնվեց՝ վաճառվեց ավելի քան 15 հազար բնակարան։ Հիփոթեքային գործարքների քանակը չնվազեց, այլ աճեց ևս 40%-ով՝ հասնելով 5 679-ի, իսկ դրանց մասնաբաժինը գրեթե չփոխվեց՝ կազմելով 37,3%։
Հավանաբար, հիփոթեքի կայունությունը կապված է նրա հետ, որ աճում է այն նախագծերի թիվը, որտեղ գնորդներին հասանելի են բանկային հիփոթեքային ծրագրերը։ Եվ շատ գնորդների համար վարկը մնում է բնակարան ձեռք բերելու միակ միջոցը։
Հիմնական եզրակացությունը՝ հարկային արտոնության չեղարկումից հետո հիփոթեքային գործարքների քանակի նվազում կամ դրանց մասնաբաժնի անկում տեղի չունեցավ։ 2025 թվականին Երևանում ձևակերպվել է ավելի շատ հիփոթեք, քան դիտարկվող ողջ ժամանակահատվածում։
Հաջորդ գրառման մեջ կդիտարկենք, թե ինչ էր կատարվում հիփոթեքային գործարքների հետ մայրաքաղաքից դուրս, և արդյո՞ք մարզերում եկամտահարկի վերադարձի պահպանումը կարողացավ փոխել պահանջարկի աշխարհագրությունը։

Продолжаем смотреть на рынок недвижимости Армении через официальную статистику.
Сегодня разберём, как менялись количество и доля ипотечных сделок при покупке квартир в Ереване с 2022 по 2025 год и как повлияла отмена возврата подоходного налога.
Начнём с 2022 года. Тогда на рынок ереванской недвижимости обрушилось цунами денег из РФ. При практически полном отсутствии ввода нового жилья в городе это моментально привело к взлету цен. За год в Ереване было продано 11 466 квартир, из них 2 805 – с использованием ипотеки. Доля ипотечных сделок не превысила 25%.
Возможно, это объясняется тем, что значительная часть покупателей, пришедших на рынок в 2022 году, могла приобретать квартиры за собственные средства. Поэтому приток денег отразился на ценах, но не привёл к такому же резкому росту количества ипотечных сделок.
В 2023 году ситуация изменилась. К этому моменту курс драма за год укрепился к доллару более чем на 20%, а цены на недвижимость уже успели вырасти. Для покупателей с доходами или накоплениями в иностранной валюте квартиры в Ереване стали ощутимо дороже.
Нового жилья по-прежнему вводилось крайне мало. Одновременно с этим в центральных зонах Еревана заканчивал действовать возврат подоходного налога, поэтому часть покупателей могла торопиться оформить ипотеку до отмены льготы. Общее количество сделок с квартирами сократилось примерно на 30%, до 8 073. Ипотечных сделок тоже стало меньше – 2 260 против 2 805 годом ранее.
Таким образом, за год сделок с квартирами было заключено даже меньше, чем в кризисном 2020.
В 2024 году, когда ожидаемого многими снижения цен на недвижимость так и не произошло, драм продолжил укрепляться, а на рынок наконец начали выходить значительные объемы новостроек (https://t.me/sqm_am/555). Продажи пошли вверх, рынок вырос на 2 867 сделок: с 8 073 до 10 940, то есть на 35,5% по сравнению с прошлым годом.
Одновременно приближалась полная отмена возврата подоходного налога для новых ипотечных сделок в Ереване с 1 января 2025 года. В результате количество ипотечных покупок выросло почти на 80%, с 2 260 до 4 055. Их доля достигла 37,1%. Почти 4 сделки из 10 теперь были ипотечными.
На первый взгляд, после отмены льготы эта доля должна была сократиться. Но нет.
В 2025 году рынок значительно расширился: было продано более 15 тысяч квартир. Количество ипотечных сделок не уменьшилось, а выросло ещё на 40%, до 5 679, а их доля практически не изменилась – 37,3%.
Вероятно, устойчивость ипотеки связана с тем, что растёт число проектов, где покупателям доступны банковские ипотечные программы. И для многих покупателей кредит всё равно остаётся единственным способом приобрести квартиру.
Главный вывод: после отмены налоговой льготы не произошло ни сокращения количества ипотечных сделок, ни снижения их доли. В 2025 году ипотек в Ереване оформили больше, чем когда-либо за рассматриваемый период.
В следующем посте посмотрим, что происходило с ипотечными сделками за пределами столицы и смогло ли сохранение возврата подоходного налога в регионах изменить географию спроса.