Nord Stream 2-ը ֆինանսավորող գերմանական հիմնադրամը դուրս է գալիս նախագծից․ Reuters
Ռուսական «Հյուսիսային հոսք 2» գազատարի կառուցման համար ստեղծված գերմանական հիմնադրամը նախատեսում է ամբողջությամբ խզել կապերը նախագծի հետ,- հաղորդում է Reuters-ը: Կազմակերպությունը ցանկանում է խզել բոլոր կապերը Nord Stream 2-ի հետ ՝ մարելով 12 միլիոն եվրո իր պարտավորությունները Շվեյցարիայում գրանցված Nord Stream 2 AG-ին, որն անցյալ տարի ավարտեց Բալթիկ ծովի հատակով գազատարի անցկացումը,- ասել է ընկերության ղեկավար Էրվին Սելերինգը։ Ընդհանուր բյուջեից մոտ 10 միլիոն եվրո ստացվել է սարքավորումների և նյութերի վաճառքից, որը ժամանակին ֆինանսավորվել է Nord Stream 2-ի կողմից: Հիմնադրամը կփոխհատուցի նաև 2 մլն եվրո տարբեր կանխավճարների տեսքով։
Դեռ պարզ չէ ՝ արդյոք ընկերությունը կարող է իրականացնել անհրաժեշտ ֆինանսական գործարքներ ՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի Դաշնության դեմ ԵՄ պատժամիջոցները։
FILE PHOTO: Pipes at the landfall facilities of the ‘Nord Stream 1’ gas pipeline are pictured in Lubmin, Germany, March 8, 2022. REUTERS/Hannibal Hanschke
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 6-ին Բունդեսթագի Ձախ կուսակցության խմբակցությունը կոչ է արել չեղարկել Ռուսաստանի Դաշնության էներգետիկ ոլորտի նկատմամբ պատժամիջոցները և վերադառնալ «Հյուսիսային հոսք-2» գազատարի գործարկմանը։