Բեռլինը կոչ է անում G7-ի երկրներին շարունակել հանածո վառելիքի նախագծերի ֆինանսավորումը
Գերմանիան կոչ է արել G7 երկրներին հրաժարվել հանածո վառելիքի արտասահմանյան նախագծերի ֆինանսավորումը դադարեցնելու իրենց պարտավորություններից մինչև 2022 թվականի վերջը: Այս մասին գրում է Bloomberg-ը ՝ հղում անելով աղբյուրներին։ Գործակալության տիրապետության տակ գտնվող փաստաթղթի համաձայն ՝ G7 երկրները պետք է գիտակցեն, որ գազի ոլորտում ներդրումներն անհրաժեշտ են ՝ որպես ժամանակավոր արձագանք ներկա պահին զարգացած էներգետիկ ճգնաժամին։ Աղբյուրների համաձայն ՝ Մեծ Բրիտանիան չի աջակցում գերմանական կողմի առաջարկին։ Իտալիան նույնպես հավանություն չի տալիս Բեռլինի դիրքորոշմանը։ Դաշինքի մյուս երկրների դիրքորոշումները չեն հաղորդվում։ G7-ի երկրներն են ՝ Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ը, Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, Ճապոնիան, Իտալիան և Կանադան։
Գերմանիայի գլխավորած G7 գագաթնաժողովը տեղի կունենա հունիսի 26-28-ը Բավարիայի Էլմաու ամրոցում: Գագաթնաժողովի հրավիրված մասնակիցների թվում են Սենեգալի, Հարավային Աֆրիկայի, Արգենտինայի, Հնդկաստանի, Ինդոնեզիայի ղեկավարները։ Վլադիմիր Զելենսկին գագաթնաժողովին կմասնակցի տեսակապի միջոցով։
Մայիսի երկրորդ կեսին հաղորդվեց, որ Միջազգային էներգետիկ գործակալությունը (ՄԷԳ) կոչ է արել չֆինանսավորել նավթի և գազի նոր նախագծերը ՝ մինչև 2050 թվականը ածխածնի չեզոքության հասնելու համար։ Սա պետք է օգնի լուծել կլիմայի փոփոխության խնդիրը։