Շինարարությունն ու առևտուրը, որոնք կարևոր մաս են կազմում Հայաստանի տնտեսության մեջ, շարունակում են աճել երկնիշ թվերով։
• Շինարարություն՝ 16,5% աճ
Այս աճերը նախորդ տարվա համեմատ ակնհայտորեն բարձր են և վկայում են ոլորտների առողջ զարգացման մասին, որոնք կարևոր դեր են խաղում տնտեսական ակտիվության ապահովման գործում։
Ծառայությունների և արդյունաբերության աճ
Ծառայությունների հատվածը նույնպես ցուցաբերել է դրական միտումներ.
• Ծառայություններ (առևտրից բացի)՝ 9,5% աճ (հուլիսի 4,9%-ի համեմատ)
Այս աճը կարելի է համարել հույս տվող, քանի որ նա գրեթե կրկնակի է եղել հուլիս ամսվա ցուցանիշից։
Արդյունաբերությունը աճել է համեստ 2,1% տեմպերով, սակայն այստեղ նույնպես որոշ փոփոխություններ են արձանագրվել։
• Հանքարդյունաբերություն՝ 5,5% անկում
• Արտադրություն՝ 3,8% աճ, որն հիմնականում պայմանավորված է սննդամթերքի և ծխախոտի արտադրության աճով։
Զուտ ոչ առևտրային տրանսֆերտների նվազում
Բացի այդ, զուտ ոչ առևտրային տրանսֆերտները օգոստոսին նվազել են 18,6%-ով։ Սա հիմնականում պայմանավորված էր ներհոսքերի ավելի մեծ անկմամբ (15,5%) ի դեմս արտահոսքի (9,8%)։
Այստեղ հատկապես ուշագրավ է, որ զուտ փոխանցումները Ռուսաստանից օգոստոսին կտրուկ նվազել են 31%-ով, ինչը զգալի ազդեցություն է ունեցել ընդհանուր տնտեսության վրա։
Գնաճային միտումներ
Սեպտեմբերի ընթացքում գնաճը կազմել է 0,6%, որը ցածր է օգոստոսի 1,3%-ից։ Սննդամթերքի գները, օրինակ, 1%-ով նվազել են։ Սակայն, տրանսպորտի ծառայությունների գնաճը սեպտեմբերին հասել է 9%-ի, ինչը պահանջում է ուշադրություն և հնարավոր վերահսկողություն։
Ներդրումային հույսեր
Ընդհանուր առմամբ, տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը հունվարից օգոստոս աճել է 9%-ով, ինչը մնում է առողջ մակարդակ՝ հույս տալով, որ Հայաստանի տնտեսությունը կարող է շարունակել զարգանալ կայուն տեմպերով։
Այս տվյալները խոսում են այն մասին, որ, թեև որոշ ոլորտներում դանդաղում է նկատվում, ընդհանուր իրավիճակը շարունակում է մնալ դրական՝ ինչպես բիզնեսի, այնպես էլ քաղաքացիների համար։
Նոր հնարավորություններ
Հայաստանը պետք է շարունակաբար աշխատանք կատարի ներդրումների խթանման, տնտեսական բազմազանության զարգացման և մրցունակության բարձրացման ուղղությամբ, որպեսզի նպաստի տնտեսական աճի կայունությանը և բարեկեցությանը։
Այս բոլոր փոփոխությունները մեկտեղ հավաքվում են մեր երկրի տնտեսական կառուցվածքը ավելի ամուր դարձնելու նպատակին՝ ապահովելով ավելի պայծառ ապագա բոլորի համար։