Այս տվյալները ցույց են տալիս, որ Հայաստանը որոշումներով և բարեփոխումներով դեռևս չի կարողանում հասնել հարևան երկրների տնտեսական ազատության մակարդակին։
Տնտեսական ազատության դինամիկան
Թեպետ 2018 թվականից սկսած Հայաստանի Տնտեսական ազատության ինդեքսը աստիճանական նվազում է արձանագրել՝ 7.69-ից հասնելով 7.49-ի, 2022 թվականին 2021 թվականի համեմատ ինդեքսի 5 բաղադրիչներից 2-ում,
• Կառավարության մեծության (+0.25)
• Կարգավորումների (+0.16)
բարելավումներ են արձանագրվել։ Սա նշանակում է, որ որոշ ոլորտներում հաջողություններ կան, որոնք, հավանաբար, կշահեն ինչպես ձեռնարկատերերին, այնպես էլ քաղաքացիներին:
Թույլ կետեր
Չնայած ընդհանուր բարելավումներին, տնտեսական ազատության թույլ կետերը, ինչպես նախորդ տարիներին, այնպես էլ 2022 թվականին, շարունակում են մնալ իրավական համակարգի և սեփականության իրավունքի պաշտպանության ոլորտներում։ Այս ոլորտներում առկա խնդիրները կարող են սահմանափակել տնտեսական ակտիվությունը և ներդրումների ներհոսքը, ուստի անհրաժեշտ են շտապ բարեփոխումներ:
Ինդեքսի մեթոդաբանություն
Տնտեսական ազատության ինդեքսի մեթոդաբանությանը կարելի է ծանոթանալ այս հղումով:
Հայաստանը կանգնած է տնտեսական ազատության նոր բարեփոխումների շեմին, որոնք կարող են վճռորոշ լինել զարգացման համար: Հակառակ համաշխարհային տնտեսական մարտահրավերներին, ներդրումային միջավայրի բարելավումը և իրավական պաշտպանության ուժեղացումը կարող են նպաստել տնտեսության կայուն աճին:
Հուսանք, որ առաջիկա տարիներին Հայաստանը կկարողանա բարձրացնել իր տնտեսական ազատության ինդեքսը և դառնալ տարածաշրջանում ավելի մրցունակ երկիր: