«Windfall Tax»-ը բանկերի համար ոչ պրոֆեսիոնալ գործիքակազմ է. Գրեֆ
Սբերբանկի ղեկավար Գերման Գրեֆը դեմ է արտահայտվել բանկային հատվածից եկամտի ցանկացած դուրսբերմանը։ Բանկային հատվածը զգալիորեն տուժել է, և այնտեղից նոր հարկեր գանձելը ճիշտ չէ,- կարծում է նա:
Բանկերի համար նոր անսպասելի հարկեր սահմանելու գաղափարն անհեթեթ է, սա տնտեսության ամենաազդեցիկ ոլորտներից մեկն է,- նշել է Սբերբանկի ղեկավար Գերման Գրեֆը ճեպազրույցի ընթացքում։
«Տնտեսության բոլոր ոլորտներից ամենաշատը տուժել է բանկային հատվածը։ Դուք նայում եք բանկերի կապիտալի համարժեքության մակարդակին։ Այս իրավիճակից մենք դուրս եկանք մի շարք հանգամանքների շնորհիվ, այդ թվում՝ տեխնիկապես լավ պատրաստված լինելու արդյունքում:
Կենտրոնական բանկը տասը տարի ազատություն տվեց առևտրային բանկերին, քանի որ ամբողջապես տիրապետում էր իրավիճակին՝ կապված կապիտալի հետ։ Ես միշտ կողմնակից եմ մասնագետների հետ քննարկումներին. ոչ պրոֆեսիոնալներին սովորաբար չեմ լսում»,- եզրափակել է Գրեֆը։