Գերմանիան հայտնում է ուկրաինական ճգնաժամի ֆոնին լոգիստիկայի հետ կապված խնդիրների մասին
Գերմանիայի տրանսպորտի նախարար Վիսինգը հայտնում է, որ մատակարարման շղթաները մեծապես տուժել են ուկրաինական ճգնաժամից։ Գերմանիայի տրանսպորտի նախարար Ֆոլկեր Վիսինգը RND մեդիա խմբին տված հարցազրույցում ասել է, որ ուկրաինական ճգնաժամի ֆոնին լոգիստիկայի ոլորտում խախտումներ կան։ Նա նշել է, որ նախարարությունն ուշադրությամբ հետևում է զարգացումներին և սերտ կապի մեջ է տուժած հատվածների ներկայացուցիչների հետ։ «Մատակարարման շղթաները մեծ հարված են ստացել։ Օրինակ, Մետաքսի ճանապարհն ավելի քիչ է օգտագործվում, քանի որ բեռնափոխադրողները ռիսկի են դիմում դրա երկայնքով ապրանքներ տեղափոխելիս: Լեհաստանում մոտ հարյուր հազար ուկրաինացի բեռնատարների վարորդներ անհետ կորել են, քանի որ զորակոչվել են զինվորական ծառայության։ Այս թիվը Լեհաստանի բոլոր բեռնատարների վարորդների 37%-ն է»,- ասել է Ուիսինգը ՝ ընդգծելով Ուկրաինա երկաթուղային կապի հաստատման կարևորությունը՝ մարդկանց փոքր խմբերի հետ աշխատելիս ավելի շատ անհրաժեշտ իրեր փոխադրելու համար:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Ռուսաստանի Դաշնությունից էներգակիրների մատակարարումների դադարեցման դեպքում Գերմանիայի ընդհանուր կորուստները կարող են հասնել մոտ 220 միլիարդ եվրոյի։