Microsoft-ը հայտնել է 2022 թվականին դրամական կորուստների մասին. CNBC
Microsoft-ը հրապարակել է ֆինանսական հաշվետվություն 2023 ֆինանսական տարվա երկրորդ եռամսյակի համար (իրականում ավարտվել է 2022 թվականի դեկտեմբերի 31-ին), որից հետևում է, որ տարվա համեմատ Windows-ի վաճառքից կորպորացիայի հասույթը նվազել է 39%-ով։ Այս մասին հայտնում է CNBC-ն։
Ընկերության ընդհանուր եկամուտը հասել է 52,7 մլրդ դոլարի, ինչը 2%-ով ավելի է նախորդ տարվա արդյունքից։ Միաժամանակ զուտ շահույթը, ընդհակառակը, նվազել է 12%-ով ՝ հասնելով 16,4 մլրդ դոլարի։ Ամենամեծ աճը (30%) ցույց է տվել Azure-ի ընտրված ամպային սերվերների բաժանումը։ Dynamics-ի արդյունաբերական և կորպորատիվ ձեռնարկությունների համար վերահսկման համակարգի լիցենզիաներից ստացված եկամուտն աճել է 13%-ով։ Microsoft Office-ի արտադրանքից և LinkedIn սոցիալական ցանցից շահույթն աճել է համապատասխանաբար 7%-ով և 10%-ով։
Ամենաշատը նվազել է Windows OEM լիցենզիաների վաճառքը համակարգիչների և նոութբուքերի արտադրողների համար (39%-ով): Ընկերությունը դա պայմանավորում է շուկայում ընդհանուր ճգնաժամով։ Նույն տարբերությամբ Surface ապարատային բաժինն ավարտեց եռամսյակը։ Նվազել են նաև Microsoft-ի խաղային ստորաբաժանման եկամուտները ՝ 13%-ով։ Կորպորացիան դա բացատրել է խաղերի թույլ տողով, որը դուրս է եկել նշված ժամանակահատվածում: