Bloomberg. Պակիստանում ջրհեղեղների հասցրած տնտեսական վնասը կարող է հասնել 30 միլիարդ դոլարի
Սեպտեմբերի առաջին կեսի վերջին Պակիստանում եւս մի քանի ջրհեղեղ է տեղի ունեցել երկրի մի քանի շրջաններում։ Աղետի վնասը կարող է կազմել 30 միլիարդ դոլար, ըստ Bloomberg-ի: «Պակիստանում ջրհեղեղներն արդեն խլել են 1486 մարդու կյանք, ընդհանուր առմամբ տուժել է 33 միլիոն քաղաքացի: Միլիոնավոր տներ ավերվել են, վնասը կարող է հասնել 30 միլիարդ դոլարի:Ասիական երկրի իշխանությունները լավատեսություն չեն ավելացնում և հորդառատ անձրևների կանխատեսումներ չեն անում հարևան Հնդկաստանի Մադհյա Պրադեշ նահանգում։ Վատ եղանակը կարող է բարձրացնել Պակիստանի որոշ գետերի ջրի մակարդակը և ավելի մեծ ջրհեղեղներ առաջացնել մինչև շաբաթ օրը ՝ սեպտեմբերի 17-ին:
«Հարավային ասիական երկրի ավելի քան մեկ երրորդը, որն արդեն տառապում է արտարժույթի պահուստների նվազման և վերջին տասնամյակների ամենաբարձր գնաճի պատճառով, ջրի տակ է: Սինդում բրնձի բերքի ավելի քան 70%-ը վնասվել է»,- նշում է Bloomberg-ը։
Այս բոլոր գործոնները կարող են Պակիստանի տնտեսությունը տանել դեֆոլտի: Երկրի իշխանություններն արդեն ստացել են Արժույթի միջազգային հիմնադրամից 1,16 մլրդ դոլարի չափով ֆինանսական օգնություն ՝ լայնածավալ ջրհեղեղների բացասական հետեւանքները կանխելու համար։