Պորտուգալիան դեմ է արտահայտվել գազը խնայելու Եվրահանձնաժողովի ծրագրին
Պորտուգալիայի իշխանությունները չեն աջակցել Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) առաջարկին, որը կապված է գազի խնայողության հետ։ Այս մասին չորեքշաբթի օրը հայտարարել է հանրապետության շրջակա միջավայրի և էներգետիկայի հարցերով պետքարտուղար Ժոաո Գալամբան։
«Դա չի կարող վերաբերվել Պորտուգալիային,- ասել է նա Expresso թերթին: Պորտուգալիան դեմ է այս հանձնաժողովի առաջարկին, քանի որ այն հաշվի չի առնում երկրների միջև առկա տարբերությունները»:
Պետքարտուղարի խոսքով ՝ ինքը հասկանում է, որ «կան երկրներ, որոնք չեն պաշտպանվել և այժմ օգնություն են խնդրում», սակայն ԵՀ նախաձեռնությունը ստիպում է Պորտուգալիային մնալ առանց էլեկտրականության։
Լիսաբոնի դիրքորոշումը հրապարակվեց անմիջապես այն բանից հետո, երբ Իսպանիայի փոխվարչապետ, Էկոլոգիական անցման և ժողովրդագրական մարտահրավերների նախարար Թերեզա Ռիբերան ասաց, որ Մադրիդը նույնպես չի կիսում Բրյուսելի նախաձեռնությունը։
Չորեքշաբթի օրը ԵՀ-ն հրապարակեց փաստաթուղթ, որում ասվում է, որ ԵՄ երկրները պետք է մինչև սեպտեմբերի վերջը մինչև 2023 թվականի մարտի 31-ը ներկայացնեն գազի սպառման կամավոր 15%-ով կրճատման ծրագրեր։ Բրյուսելը նույնպես հավանական սցենար համարեց ռուսական գազի ամբողջական դադարեցումը և կոչ արեց նախապատրաստվել դրան ՝ պահպանելով ԵՄ միասնությունը։