Microsoft-ի ՝ Activision-ի ձեռքբերման հայտը կարող է արգելափակվել. Reuters
ԱՄՆ Առևտրի դաշնային հանձնաժողովը (FTC) հակամենաշնորհային հայց կներկայացնի, որը կխոչընդոտի Microsoft Corp-ի ՝ 69 միլիարդ դոլար արժողությամբ հայտը գնելու վիդեո խաղեր հրատարակող Activision Blizzard Inc-ը,- գրում է Reuters-ը։ Նման գնման նպատակը Microsoft-ի խաղադրույքն է տեսախաղերի շուկայի առաջատարների ՝ Tencent-ի և Sony-ի հետ մրցակցության մեջ։
Microsoft-ը ՝ Xbox խաղային կոնսոլի արտադրողը, հայտարարել է Activision-ի ՝ Call of Duty և Candy Crush հիթային խաղերի արտադրողը գնելու գործարքի մասին, որը խաղային արդյունաբերության ամենամեծ գործարքն է:Այնուամենայնիվ, նման ձեռքբերումը նույնպես ենթակա է քննության Միացյալ Նահանգներից դուրս: Այսպիսով, ԵՄ-ն լայնամասշտաբ հետաքննություն սկսեց, և ԵՄ մրցակցության հարցերով հանձնակատարն ասաց, որ մինչև 2023 թվականի մարտի 23-ը ինքը կորոշի ՝ կնքե ՞լ գործարքը, թե ՞ արգելափակել: Մինչ այժմ FTC-ի 4 հանձնաժողովականներ քվեարկել են հակամենաշնորհային բողոքի օգտին և հանդիպել ընկերության իրավաբանների հետ, սակայն նրանք թերահավատորեն են վերաբերվում իրենց փաստարկներին: