Մոսկովյան բորսայում դոլարն ու եվրոն թանկացել են 2 ռուբլիով
Երկուշաբթի Մոսկվայի բորսայում սակարկությունների սկզբում դոլարը թանկացել է 2 ռուբլով ՝ հասնելով 56,5 ռուբլու։ Եվրոն աճել է 2,36 ռուբլով եւ արժեցել 58,9 ռուբլի։
Այս շաբաթվա ռուբլու դինամիկան կարող է որոշվել արտարժութային հնարավոր ինտերվենցիաների վերաբերյալ որոշումների ակնկալիքներով։ PSB-ի վերլուծաբանների կարծիքով, հարկային ժամանակաշրջանից հետո արտահանողների կողմից արտարժույթի վաճառքի թուլացման պայմաններում ինտերվենցիաների մեկնարկը կարող է դոլարը մղել 60 ռուբլու միջակայք: Բայց քննարկումը ձգձգելը կամ, շուկայի կարծիքով, արժույթների պետական ​​գնումների վերաբերյալ ոչ բավարար միջոցները, ընդհակառակը, կարող են դոլարը վերադարձնել 50-53 ռուբլու գոտի,- զգուշացրել են նրանք։ Եթե ​​ֆինանսների նախարարության կողմից արտարժույթի գնումների մասին նոր տեղեկատվություն չհայտնվի, ապա երկուշաբթի օրը ռուբլու փոխարժեքը կարող է կայունանալ մեկ դոլարի դիմաց 54,5-ի սահմաններում,- ասվում է SberCIB Investment Research-ի ուսումնասիրության մեջ։
Ռուբլին սկսել է թուլանալ նախորդ շաբաթվա վերջում ՝ ռուսական իշխանությունների բանավոր միջամտություններից հետո։ Մասնավորապես, ֆինանսների նախարար Անտոն Սիլուանովն ասել է, որ բյուջեն պատրաստ է «զոհաբերել» այս տարվա հումքային եկամուտների մի մասը ՝ ուղղորդելով նրանց գնել արտարժույթ ՝ բյուջեի նորացված կանոնի համաձայն փոխարժեքի վրա ազդելու համար։ Նա ասել է նաև, որ այս շաբաթ կառավարությունը կքննարկի փոխարժեքի ձևավորման և դրա վրա ազդեցության հարցը։ Տնտեսական զարգացման նախարարության ղեկավար Մաքսիմ Ռեշետնիկովն իր հերթին հավելել է, որ իշխանությունները ամեն օր աշխատում են ռուբլու կայունացման խնդրի վրա։Յուանը կարող է դառնալ Ֆինանսների նախարարության միջամտության առանցքային գործիքներից մեկը,- ասում են BCS Express-ի փորձագետները: Սա միակ արժույթն է, բացի դոլարից ու եվրոյից, որի համար քիչ թե շատ բարձր իրացվելիություն կա։