Հայտնի է, թե ՖԻՖԱ-ն որքան կվճարի յուրաքանչյուր հավաքականին աշխարհի առաջնությանը մասնակցելու համար․ NBC Sports
Հայտնի է դարձել Քաթարում 2022 թվականի աշխարհի առաջնությանը մասնակցած ազգային հավաքականների մրցանակային գումարը։
NBC Sports-ը հայտնում է, որ Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիան (ՖԻՖԱ) դրա համար հատկացրել է 440 մլն դոլար, ինչը 40 մլն դոլարով ավելի է, քան Ռուսաստանում չորս տարի շարունակվող մրցաշարում։
Այսպիսով, մրցաշարի հաղթող Արգենտինայի հավաքականը կստանա 42 միլիոն, երկրորդ տեղը զբաղեցրած Ֆրանսիան ՝ 30 միլիոն, երրորդ տեղի համար Խորվաթիան կստանա 27 միլիոն, Մարոկկոն չորրորդ տեղի համար ՝ 25 միլիոն։ 1/4 եզրափակիչ փուլում մրցաշարը լքած թիմերը վաստակել են 17-ական միլիոն (Անգլիա, Բրազիլիա, Պորտուգալիա, Նիդեռլանդներ), 1/8 եզրափակիչից դուրս մնացած թիմերը՝ 13-ական միլիոն (Սենեգալ, ԱՄՆ, Լեհաստան, Ավստրալիա, Ճապոնիա, Իսպանիա, Շվեյցարիա, Հարավային Կորեա):Խմբային փուլը չհաղթահարած թիմերը կստանան 9-ական միլիոն՝ Էկվադոր, Քաթար, Իրան, Ուելս, Մեքսիկա, Դանիա, Սաուդյան Արաբիա, Թունիս, Կանադա, Գերմանիա, Սերբիա, Բելգիա, Կոստա Ռիկա, Ուրուգվայ, Կամերուն, Գանա: Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ ՖԻՖԱ-ն միջոցներ կձեռնարկի ԱԱ-2022-ի եզրափակչից հետո խաղադաշտում չարտոնված անձանց հայտնվելու հետ կապված։