Foxconn-ի iPhone-ի խոշորագույն գործարանի աշխատակիցները զանգվածաբար լքում են գործարանը ` անմարդկային աշխատանքային պայմանների պատճառով. Business Insider
Նյմ 1, 2022 12:05
Չինաստանի Չժենչժոու քաղաքում գտնվող Foxconn-ի iPhone-ի խոշորագույն գործարանի աշխատակիցները զանգվածաբար լքում են գործարանը ` անմարդկային աշխատանքային պայմանների պատճառով։ Այս մասին հայտնում է Business Insider-ը։ Գործարանում պաշտոնապես աշխատում է մոտ 200 հազար մարդ։ Նրանք հավաքում են iPhone-ների մեծ մասը, որոնք հետո ուղարկվում են աշխարհի խանութներ: Չժենչժոուում գտնվող գործարանը կարանտինային միջոցառումների է ենթարկվել COVID-19-ի նոր բռնկումների պատճառով, ինչի պատճառով աշխատողների կյանքի որակը կտրուկ ընկել է. նրանք ստիպված են աշխատել, ուտել և քնել գործարանում: Միևնույն ժամանակ ձեռնարկության շատ աշխատակիցների արգելված է ուտել ՝ այն ստանում են միայն նրանք, ովքեր ուղղակիորեն աշխատում են կոնվեյերի վրա, մնացածները ստիպված են ինքնուրույն սնունդ փնտրել։
Նրանք, ովքեր հիվանդ են COVID-19-ով և գտնվում են կարանտինում, ուտում են միայն հաց և ակնթարթային արիշտա. Foxconn-ը նրանց այլ բան չի տրամադրում: Ցանցում հայտնվել են բազմաթիվ տեսանյութեր, որոնցում երեւում է, թե ինչպես են գործարանի աշխատակիցներն իրենց իրերով փախչում ձեռնարկությունից ՝ մագլցելով ցանկապատերի վրայով։
Միևնույն ժամանակ, Foxconn-ը պնդում է, որ իրավիճակը վերահսկողության տակ է պահում, բոլոր աշխատակիցներին տրամադրում է սնունդ և դեղորայք, իսկ հեռանալ ցանկացողների համար ավտոբուսներ։ Այնուամենայնիվ, որոշ լրատվամիջոցներ կարծում են, որ արտադրողը թաքցնում է աշխատողների արտագաղթի իրական մասշտաբները, ինչի պատճառով Foxconn-ի գործարաններում iPhone-ի արտադրությունը կարող է շատ շուտով նվազել 30%-ով։