Binance-ն արագորեն կորցնում է ակտիվները. Forbes
Binance-ը ՝ կրիպտոարժույթների աշխարհի ամենամեծ բորսան, պայքարում է ակտիվները պահելու համար: Մրցակից FTX բորսայի փլուզումից հետո ներդրողները վերջին շաբաթների ընթացքում դուրս են բերում իրենց կրիպտոարժույթները, և չնայած գործադիր տնօրեն Չանգպեն Չժաոյի հավաստիացումներին, որ իրավիճակը կայունացել է, միջոցների արտահոսքն արագանում է: Ըստ Defillama-ի ՝ կրիպտոարժույթների տվյալների հավաքագրման ընկերության, հաճախորդները հունվարի 6-ին 360 միլիոն դոլար են հանել, ըստ Forbes-ի: Դեկտեմբերի 13-ին Nansen-ը ՝ կրիպտոարժույթների տվյալների հավաքագրող ընկերությունը, հայտնել է, որ նախորդ շաբաթվա ընթացքում Binance-ը կորցրել է 3 միլիարդ դոլարի ակտիվներ, ինչը կազմում էր այն ժամանակվա ընկերության ընդհանուր ակտիվների 4%-ը:
ԱՄՆ-ի Forbes-ի հետաքննությունը պարզել է, որ իրականում Binance-ը կորցրել է իր ակտիվների 15%-ը գրեթե անմիջապես այն բանից հետո, երբ Zhao-ն (սովորաբար հայտնի է որպես CZ) Twitter-ում գրառում է կատարել, որտեղ նա թերագնահատել է Նանսենի զեկույցից դուրսբերման գումարը: Այնուամենայնիվ, Binance-ի ակտիվների գրեթե մեկ քառորդը դուրս է բերվել բորսայից երկու ամսից քիչ ժամանակում: Ներդրողների անվստահությունը լավագույնս դրսևորվում է Binance Coin-ի (BNB) և Binance USD-ի (BUSD) նկատմամբ ՝ երկու բորսայական անուններով նշաններ: Վերջին երկու ամսվա ընթացքում BNB-ն կորցրել է իր արժեքի 29%-ը, իսկ Forbes USA-ի գնահատմամբ ՝ Binance-ում մնացել է մոտ 29 միլիոն նշան, ինչը 51%-ով պակաս է նոյեմբերի 10-ին բորսայի կողմից հայտարարվածից: Մինչդեռ բորսայում BUSD stablecoin-ների թիվը նվազել է 40%-ով։ Կան նաև ավելի նուրբ իրադարձություններ, որոնց պատճառով Binance-ը կորցնում է վստահությունն ու ազդեցությունը: Մինչ զուտ ակտիվները նոյեմբերից նվազել են 24%-ով, հայտնի նշանների ներդրողները, ինչպիսիք են matic-ը, ape-ը և gala-ն, կրճատել են բորսայում իրենց ունեցվածքը 40-50%-ով: