Financial Times. Անգլիայի բանկը կսահմանափակի պետական պարտատոմսերի շտապ գնման ծրագիրը
Անգլիայի բանկը նոյեմբերի վերջին կսկսի վաճառել 19,3 միլիարդ ֆունտ ստերլինգ արժողությամբ պետական ​​պարտատոմսեր (22,5 միլիարդ դոլար ՝ ընթացիկ փոխարժեքով), որոնք շտապ գնվել են նախորդ կառավարության ձախողված մինի բյուջեի նախագծից հետո:
Նրա խոսքով, այժմ շուկայական պայմանները թույլ են տալիս «ավարտել արժեթղթերի գնման ծրագիրը» և սկսել դրանք վաճառել։ Պարտատոմսերը շահագրգիռ գնորդներին հասանելի կլինեն նոյեմբերի 29-ից: ԿԲ-ն վաճառքի թիրախներ չի սահմանի, «դրանք կմշակվեն ՝ հաշվի առնելով պահանջարկը և դժվար թե ազդեն շուկայական գնագոյացման վրա»։
Կարգավորողի կողմից պարտատոմսերի գնումը, ըստ հրապարակման, «ժամանակավոր միջոց էր շուկան վերականգնելու համար», քանի որ դրանց երկարաժամկետ գնումը հակասում է տոկոսադրույքների բարձրացման միջոցով գնաճը զսպելու քաղաքականությանը։
Անգլիայի բանկը սեպտեմբերի 28-ից հոկտեմբերի 14-ն ընկած ժամանակահատվածում գնել է 19,3 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգ պետական ​​պարտատոմսեր ՝ կանխելու կենսաթոշակային ֆոնդի ակտիվների վաճառքը շուկայական անկարգությունների պայմաններում, որոնք առաջացել են կառավարության կողմից հարկերի կրճատման հայտարարության պատճառով: Փաթեթը ներառում է 12,1 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգ (14 միլիարդ դոլար) երկարաժամկետ պարտատոմսեր և 7,2 միլիարդ ֆունտ (8,4 միլիարդ դոլար) ինդեքսավորված պարտատոմսեր: