Bloomberg. Genesis Cryptocurrency Exchange-ը հայտարարել է սնանկության մասին
Genesis-ը սնանկության դիմում է ներկայացրել FTX կրիպտո փոխանակման փլուզումից հետո: Այս մասին ուրբաթ հայտնել է Bloomberg-ը։Genesis-ը սնանկության հայց է ներկայացրել՝ դառնալով վերջին ընկերությունը, որը ձախողվել է FTX-ի կտրուկ անկումից հետո, նշում է Bloomberg-ը: Գործակալության տվյալներով ՝ Genesis-ը համագործակցել է FTX-ի հետ ՝ ներառյալ վերջինիս վարկեր տրամադրելով։
Crypto exchange մայր ընկերությունը Digital Currency Group-ը փորձեր է արել փրկել Genesis-ը, մասնավորապես, նոյեմբերին փորձել է ներգրավել ներդրողներին և կրճատել իր անձնակազմի 30%-ը։ Բայց «մեծ քանակությամբ դուրսբերման հարցումները» հանգեցրին սնանկացման:
2022 թվականի նոյեմբերի սկզբին FTX-ը հայտարարեց, որ սնանկության դիմում է ներկայացրել, և նրա ղեկավար Բենքմեն-Ֆրիդը հրաժարական է տվել։
Դեկտեմբերին ԱՄՆ արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողովը, որը վերահսկիչ մարմինն է, որը կարգավորում է արժեթղթերի շուկան, մեղադրեց Bankman-Fried-ին ներդրողներին խաբեության մեջ: Գործակալությունը պնդում էր, որ կրիպտո փոխանակումը ներդրողներից ստացել է 1,8 միլիարդ դոլար, այնուհետև այդ միջոցները փոխանցվել են մասնավոր հեջային հիմնադրամին, որը պատկանում է գործարարին:
Բենքմեն-Ֆրիդը ձերբակալվել էր դեկտեմբերին Բահամյան կղզիներում ՝ Վաշինգտոնի պահանջով։ Այն բանից հետո, երբ գործարարը համաձայնել է արտահանձնվել ԱՄՆ-ին, կղզի նահանգի իշխանությունները թույլ են տվել նրա արտահանձնումը։ CNN-ի փոխանցմամբ՝ եթե Բենքմեն-Ֆրիդը մեղավոր ճանաչվի, նրան կարող է սպառնալ մինչև 115 տարվա ազատազրկում։