Ճապոնիան դուրս չի գա «Սախալին-2» գազային նախագծից, նույնիսկ պատվերով․ Կոիչի Հագիուդան
Ճապոնիայի էկոնոմիկայի, առևտրի և արդյունաբերության նախարար Կոիչի Հագիուդան հայտարարել է, որ երկիրը դուրս չի գա «Սախալին-2» նավթագազային նախագծից, նույնիսկ եթե իրեն պատվիրեն դա անել,- փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։ Ելույթ ունենալով խորհրդարանում ՝ նախարարը նշել է, որ «Սախալին-2»-ը ակտիվ է, որի ձեռքբերման համար նախորդները քրտնաջան աշխատել են։ Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանը կարող է լինել հողի սեփականատերը, սակայն վարձակալության իրավունքներն ու գազի հեղուկացման ու տեղափոխման սարքավորումները պատկանում են Ճապոնիայի կառավարությանն ու ընկերություններին։
«Սախալին-2»-ը նավթի և գազի նախագիծ է, որն իրականացվում է Սախալինում արդյունահանման բաշխման հիմունքներով և շահագործվում է «Սախալին Էներջի»-ի կողմից: Վերահսկիչ փաթեթը պատկանում է «Գազպրոմին», 12,5 տոկոսը ՝ ճապոնական Mitsui-ին, 10 տոկոսը ՝ Mitsubishi-ին։ Ծրագրի շրջանակներում արտադրված LNG-ի մեծ մասը առաքվում է Ճապոնիա:
Ավելի վաղ Tokyo Gas-ի ղեկավար Տակաշի Ուչիդան հայտարարել էր, որ եթե ներմուծումը դադարեցվի «Սախալին-2»-ի շրջանակներում, ապա քաղաքային գազի մատակարարման խափանումներ կլինեն։ Նա հավելել է, որ անհնար է ամբողջությամբ փոխարինել Ռուսաստանից գազը տեղում մատակարարումներով։