Նախկինում և վերջին ամսվա փոփոխությունները սննդամթերքի շուկայում
2024 թվականի նոյեմբերին 2023 թվականի նոյեմբերի համեմատ արձանագրվել են հետևյալ հիմնական փոփոխությունները․
Ոչ պարենային ապրանքների շուկա
Նոյեմբերին 2023 թ.-ի նոյեմբերի համեմատ ոչ պարենային ապրանքների շուկայում գների մակարդակը նվազել է 2.1%-ով, իսկ 2024 թ.-ի հոկտեմբերի համեմատ գրանցվել է 0.2% գնաճ։ Մասնավորապես, բենզինի և դիզելային վառելիքի գները նվազել են համապատասխանաբար 6.0%-ով և 9.9%-ով։
Ծառայությունների ոլորտի սակագներ
Ծառայությունների ոլորտում նոյեմբերին 2023 թ.-ի նոյեմբերի համեմատ սակագները աճել են 3.0%-ով, իսկ հոկտեմբերի համեմատ նվազել են 0.1%-ով։
Արտարժույթի շուկա
2024 թվականի նոյեմբերին ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի միջին հաշվարկային փոխարժեքը կազմել է 389.0 դրամ։ Նոյեմբերին 2023 թ.-ի նոյեմբերի համեմատ դրամն արժևորվել է 3.4%-ով։ Միաժամանակ, 2023 թ.-ի դեկտեմբերի համեմատ դրամի փոխարժեքը նվազել է 3.8%-ով։
2024 թվականի առաջին 11 ամիսների ընթացքում Հայաստանում սպառողական գների ընդհանուր մակարդակը զգալի տատանումներ է կրել՝ պայմանավորված տարբեր ապրանքախմբերում արձանագրված գնաճով և գնանկումով։ Տրանսպորտի և սննդամթերքի գների աճը շարունակել են ազդել սպառողական զամբյուղի ընդհանուր արժեքի վրա։ Արտարժույթի շուկայում հայկական դրամի արժեզրկումը նույնպես արձանագրել է տնտեսական որոշակի ազդեցություններ։
JavaScript seems to be disabled in your browser. You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website.