Նախկինում և վերջին ամսվա փոփոխությունները սննդամթերքի շուկայում
2024 թվականի նոյեմբերին 2023 թվականի նոյեմբերի համեմատ արձանագրվել են հետևյալ հիմնական փոփոխությունները․
• Հացի գինը՝ 1.8% աճ։
• Ալյուրի գինը՝ 5.1% աճ։
• Մակարոնեղենը՝ 6.3% գնանկում։
• Մսամթերք
• Թռչնամսի գինը նվազել է 3.9%-ով, իսկ խոզի մսինը՝ 3.4%-ով։
• Գառան մսի գինը՝ 4.8% աճ։
• Կաթնամթերք և ձու
• Կաթի գինը նվազել է 2.1%-ով։
• Ձվի գինը՝ 1.4% աճ։
• Հիմնական պարենամթերք
• Շաքարավազի գինը՝ 3.5% նվազում։
• Բանջարեղենի ապրանքախմբում՝ 8.1% գնաճ։
Ոչ պարենային ապրանքների շուկա
Նոյեմբերին 2023 թ.-ի նոյեմբերի համեմատ ոչ պարենային ապրանքների շուկայում գների մակարդակը նվազել է 2.1%-ով, իսկ 2024 թ.-ի հոկտեմբերի համեմատ գրանցվել է 0.2% գնաճ։ Մասնավորապես, բենզինի և դիզելային վառելիքի գները նվազել են համապատասխանաբար 6.0%-ով և 9.9%-ով։
Ծառայությունների ոլորտի սակագներ
Ծառայությունների ոլորտում նոյեմբերին 2023 թ.-ի նոյեմբերի համեմատ սակագները աճել են 3.0%-ով, իսկ հոկտեմբերի համեմատ նվազել են 0.1%-ով։
2024 թվականի նոյեմբերին ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի միջին հաշվարկային փոխարժեքը կազմել է 389.0 դրամ։ Նոյեմբերին 2023 թ.-ի նոյեմբերի համեմատ դրամն արժևորվել է 3.4%-ով։ Միաժամանակ, 2023 թ.-ի դեկտեմբերի համեմատ դրամի փոխարժեքը նվազել է 3.8%-ով։
2024 թվականի առաջին 11 ամիսների ընթացքում Հայաստանում սպառողական գների ընդհանուր մակարդակը զգալի տատանումներ է կրել՝ պայմանավորված տարբեր ապրանքախմբերում արձանագրված գնաճով և գնանկումով։ Տրանսպորտի և սննդամթերքի գների աճը շարունակել են ազդել սպառողական զամբյուղի ընդհանուր արժեքի վրա։ Արտարժույթի շուկայում հայկական դրամի արժեզրկումը նույնպես արձանագրել է տնտեսական որոշակի ազդեցություններ։