Եվրոպայում երաշտը սպառնում է դառնալ ամենաուժեղը 500 տարվա ընթացքում
Եվրոպայում երաշտը կարող է ամենալուրջը լինել 500 տարվա ընթացքում; Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցչի խոսքով Եվրոպան այս ամառ ունեցել է անոմալ շոգի մի քանի ալիքներ , ինչը հանգեցրել է գետերի ծանծաղման եւ անտառային հրդեհների: Էապես տուժել է գյուղատնտեսությունը, շատ երկրներում ֆերմերները հայտնել են բերքի զգալի կորուստների մասին: Բացի այդ, գետերի չափազանց ցածր մակարդակը չի կարող ապահովել հիդրոէլեկտրակայանների պատշաճ շահագործումը, իսկ քամու բացակայությունը հողմատուրբիններին թույլ չի տալիս արտադրել բավականաչափ էներգիա ։ Եվ նույնիսկ ատոմակայանները հովացման համակարգերի հետ կապված խնդիրներ ունեն, ինչը թույլ չի տալիս նրանց աշխատել ամբողջ հզորությամբ։ Դրա պատճառով եվրոպական երկրների իշխանությունները քաղաքացիներին կոչ են անում խնայել էներգիան, ջուրը եւ վառելիքը, ինչն էլ ավելի է սրում վիճակը տնտեսությունում։