Reuters. Իսրայելը և Թուրքիան քննարկում են դեպի հարավային Եվրոպա այլընտրանքային գազատարի հավանականությունը
Իսրայելի և Թուրքիայի իշխանությունները քննարկումներ են անցկացնում գազատարի կառուցման շուրջ, որը այլընտրանք կստեղծի Ռուսաստանից հարավային Եվրոպա գազի մատակարարմանը,- հայտնում է Reuters-ը։
Կողմերը որոշել են ավելի մոտիկից ծանոթանալ մի քանի տարի առաջ առաջացած գաղափարին՝ իսրայելական Լևիաթան գազային հանքավայրից (վառելիք մատակարարելով Իսրայելին, Հորդանանին և Եգիպտոսին) Թուրքիա ստորջրյա խողովակաշար կառուցելու, այնուհետև այն Հարավային Եվրոպայի երկրներ երկարացնելու գաղափարին։
Ինչպես հայտարարել են Թուրքիայում, այս թեմայով բանակցությունները շարունակվում են ողջ մարտի ընթացքում, և առաջիկա ամիսներին կարող են «կոնկրետ որոշումներ» կայացվել երթուղու և ծրագրի մասնակիցների վերաբերյալ։ 500-550 կմ երկարությամբ խողովակաշարի գինը կկազմի մոտ 1,5 միլիարդ դոլար, ինչը ավելի շահավետ է, քան 6 միլիարդ եվրո արժողությամբ արևելյան միջերկրածովյան գազատարը (Իսրայելից Կիպրոս, Հունաստան և Իտալիա)։ «Վերջերս քննարկում է տեղի ունեցել Իսրայելի հետ, և մենք ցանկանում ենք, որ նրա գազը տարանցվի Թուրքիայի տարածքով դեպի Եվրոպա: Իսրայելը դրան դրական է վերաբերվում, որոշ բանակցություններ են տեղի ունեցել, և ցանկություն կա գործընթաց սկսելու»,- ասել է գործակալության թուրք ներկայացուցիչներից մեկը։ «Լևիաթան»-ի սեփականատերերը՝ իսրայելական NewMed Energy և Ratio Oil ընկերությունները, ծրագրել են արդյունահանումը տարեկան 12-ից հասցնել 21 միլիարդ խորանարդ մետրի։
Այնուամենայնիվ, կա խնդիր, որ իսրայելական հանքավայրից արդեն առաջարկվել են մատակարարման երկու ուղիներ՝ Եգիպտոսում հեղուկացված բնական գազի (LNG) կայանների միջոցով կամ պլանավորված լողացող LNG կայանի միջոցով:Ավելի վաղ Լեհաստանի կառավարության ռազմավարական էներգետիկ ենթակառուցվածքների գծով ներկայացուցիչ Պյոտր Նաիմսկին հայտարարել էր, որ երկիրը չի նախատեսում 2022 թվականից հետո գազ գնել Ռուսաստանի Դաշնությունից։