Պորտուգալիան զբոսաշրջիկների համար վերացնում է կորոնավիրուսային բոլոր սահմանափակումները
Պորտուգալիայի իշխանությունները հուլիսի 1-ից հանել են օտարերկրյա զբոսաշրջիկների մուտքի բոլոր սահմանափակումները  կորոնավիրուսի պատճառով։ Այս մասին հայտնում է պորտուգալական կառավարության պաշտոնական Diário da República թերթը։
Նոր կանոնների համաձայն ՝ երրորդ երկրներից ժամանած զբոսաշրջիկներից այլևս չի պահանջվում մուտքի համար ներկայացնել COVID-19-ի դեմ պատվաստման ապացույց, անցյալ հիվանդության վկայական կամ բացասական PCR թեստ ՝ կորոնավիրուսի համար։ Զեկույցում նշվում է նաև, որ սահմանափակումների վերացումը կապված է երկրում համաճարակաբանական իրավիճակի բարելավման հետ։
«Պորտուգալիայում համաճարակաբանական իրավիճակը մնացել է համեմատաբար կայուն COVID-19 համաճարակից ի վեր ՝ շնորհիվ պատվաստումների բարձր մակարդակի և լուրջ հիվանդությունների բուժման համար նոր դեղամիջոցների առաջացման։ Եվրամիությունում համաճարակաբանական իրավիճակի բարելավումն այլևս չի պահանջում զբոսաշրջային երթևեկության և օդանավակայանների և ծովային ու գետերի սահմանային անցումների հետ կապված բացառիկ միջոցների ընդունում»,- ասվում է Diário da República-ի հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ Եգիպտոսի իշխանությունները չեղարկել էին օտարերկրյա զբոսաշրջիկների համար երկիր մուտք գործելու բոլոր սահմանափակումները ՝ կապված կորոնավիրուսի հետ։ Նման որոշում է կայացվել նաև Իտալիայում և Կիպրոսում։ Ճանապարհորդներն այլևս կարիք չեն ունենա ներկայացնելու COVID-19 պատվաստման վկայական կամ բացասական կորոնավիրուսի PCR թեստի արդյունք ՝ երկրներ մուտք գործելու համար։