Անհրաժեշտ է հրաժարվել Ռուսաստանի դեմ էներգետիկ պատժամիջոցներից․ բունդեսթագ
Բունդեսթագի էներգետիկայի և կլիմայի պաշտպանության կոմիտեի ղեկավար Կլաուս Էռնստը հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է դադարեցնել Ռուսաստանի դեմ էներգետիկ պատժամիջոցները, քանի որ ռուսական էներգառեսուրսների մերժումը վնասում է միայն Գերմանիայի բնակչությանը,- փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։ «Մեզ պետք չէ պատժամիջոցների քաղաքականություն, որը զուտ խորհրդանշական է և տուժում է մեր աշխատակիցներին, թոշակառուներին և ընտանիքներին», — ասել է Էռնստը:
Նա հորդորել է դաշնային կառավարությանը գիտակցել, որ Ռուսաստանից էներգիայի կարճաժամկետ կրճատումը մեծ վնաս չի պատճառի իր ժողովրդին և ընկերություններին: Ըստ քաղաքական գործչի, անընդունելի է, «այն, որ դաշնային կառավարությունը ամիսներ շարունակ պատժամիջոցների թեմա է քննարկում էներգետիկայի ոլորտում և այժմ զարմացած է, որ Ռուսաստանն իր հերթին, հավանաբար, նվազեցնում է իր մատակարարումները»:
Ավելի վաղ Գերմանիայի դաշնային ցանցային գործակալությունը գերմանական ընկերություններին ու սպառողներին կոչ էր արել պատրաստ լինել խնայել գազը գազի գնի զգալի աճի պատճառով։